17. října 2013 7:14, aktualizováno  8:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA odvrátily krach. Vraťte se do práce, nařídil Obama úředníkům

Americký prezident Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama | foto: ČTK

WASHINGTON Bílý dům nařídil zaměstnancům federální vlády, aby se vrátili do práce po 16 dnech, kdy byla většina úřadů uzavřena kvůli sporům v Kongresu o financování státní správy. Příkaz vydala ředitelka kanceláře pro rozpočet Bílého domu Sylvia Mathewsová Burwellová jen krátce poté, co prezident Barack Obama podepsal kompromisní dohodu schválenou oběma komorami Kongresu, která uvolňuje finance pro vládní úřady a zvyšuje dluhový strop.

Statisíce federálních zaměstnanců po celé zemi se mají vrátit do zaměstnání dnes či v nejbližší den, kdy mají pracovat.

"Všichni zaměstnanci, kteří byli na nucené dovolené kvůli nedostatku peněz na provoz vlády, se mohou nyní vrátit do práce. Měli byste otevírat své úřady rychle a spořádaně," uvedla podle agentury Reuters Mathewsová Burwellová. Zdůraznila, že Bílý dům bude úzce spolupracovat s jednotlivými ministerstvy a federálními agenturami, aby byl návrat k plnému provozu co nejhladší.

Kongres odvrátil krach USA

Nejprve kompromisní zákon o vládních financích a o navýšení dluhového stropu schválil ve středu pozdě večer místního času (v noci na dnešek SELČ) Senát a krátce poté i Sněmovna reprezentantů. Zákon poté zamířil k prezidentu Baracku Obamovi, který ho podle Bílého domu podepsal, čímž formálně ukončil nouzové fungování vlády.

Souhlas Senátu se předpokládal, neboť zde mají většinu Obamovi demokraté. Osud návrhu ve sněmovně však nebyl tak jistý, ačkoli republikánský šéf dolní komory Kongresu John Boehner přislíbil, že dohodu nezablokuje.

Prezident Obama krátce po hlasování Senátu vystoupil s projevem, ve kterém kompromis ocenil. Rovněž vyjádřil přesvědčení, že budoucí spory nebude Kongres řešit v "hodině jedenácté". Reagoval tak na skutečnost, že dohoda vznikla jen několik hodin před tím, než by se Spojené státy ocitly před hrozbou platební neschopnosti.

ČTĚTE TAKÉ

Kompromisní zákon prošel ve stočlenném Senátu hladce, ruku pro něj zvedlo 81 senátorů. To znamená, že ho podpořila i řada republikánů, neboť demokraté se v horní komoře Kongresu opírají o většinu v podobě 52 křesel. Pohodlnou většinu získal i v republikány ovládané 435členné sněmovně, podpořilo ho podle agentury DPA 285 reprezentantů.

Kompromis počítá se zvýšením dluhového limitu, díky kterému zůstane vláda likvidní nejméně do 7. února. Až do 15. ledna pak zajistí také obnovu plného financování vládních aktivit, které je od počátku října pozastaveno.

Obama v projevu řekl, že nadcházející jednání nebudou lehká, ale že je připraven o řešení diskutovat s kýmkoli. Dohoda totiž podle DPA předpokládá, že komise se zástupci republikánů a demokratů v polovině prosince předloží návrhy dlouhodobé strategie, jak snížit zadlužení země.

Dohoda zamezí neschopnosti splácet dluhy

Dohoda mezi republikány a demokraty dočasně odvrací hrozbu neschopnosti americké vlády splácet dluhy. Pokud by Washington kvůli politickému patu nebyl schopen dostát svým finančním závazkům, mělo by to značný dopad na americkou i světovou ekonomiku.

Dluhový strop USA do současné doby činil 16,7 bilionu dolarů (asi 318 bilionů Kč) a Kongres jej naposledy zvýšil v srpnu 2011. Vláda již několik měsíců využívá mimořádná opatření, aby se pod tímto limitem udržela. Pokud by Kongres dohodu odmítl, vyčerpala by dnes vláda všechny možnosti, jak zůstat pod dluhovým stropem.

Jádrem sporů mezi zákonodárci je zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy, jejímž odkladem republikáni ve Sněmovně reprezentantů podmiňovali uvolnění peněz pro státní výdaje.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz