11. července 2015 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA vyšetřují bývalé obchodníky Deutsche Bank kvůli manipulaci s úroky

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu | foto: Reuters

NEW YORK Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje nejméně pět bývalých obchodníků německé společnosti Deutsche Bank kvůli manipulacím s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Deutsche Bank se již v dubnu dohodla, že zaplatí úřadům ve Spojených státech a Británii rekordních 2,5 miliardy dolarů (více než 60 miliard korun) za urovnání obvinění z manipulace s klíčovými úrokovými sazbami. Součástí dohody bylo rovněž propuštění sedmi zaměstnanců, kteří se na těchto manipulacích podíleli.

Deutsche Bank v rámci dohody o urovnání přiznala, že její zaměstnanci manipulovali s londýnskou sazbou LIBOR a jejími obdobami EURIBOR a TIBOR. Pokuty za manipulace s úrokovými sazbami již dostala i řada dalších bank.

Londýnská mezibankovní nabízená sazba (LIBOR) je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí. Dříve ji denně vytvářela Britská bankovní asociace na základě informací, které obdržela od bank. V důsledku skandálu kolem manipulací však loni agenda související s tvorbou sazby přešla na burzovní společnost NYSE Euronext.

ČTK