9. března 2014 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA vyšetřují dvě francouzské banky kvůli porušování sankcí

Ústředí francouzské banky Société Générale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústředí francouzské banky Société Générale | foto: Reuters

NEW YORK Americké úřady vyšetřují, zda dvě francouzské banky neporušily předpisy zamezující praní špinavých peněz a hospodářské embargo vůči některým zemím, jako Írán. Vyšetřované banky mají být Crédit Agricole a Société Générale. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Kromě porušení sankcí vůči Íránu vyšetřovatelé zkoumají, zda banky neporušily také embarga vůči Kubě a Súdánu.

Société Générale ve své poslední výroční zprávě uvedla, že jedná s úřadem pro kontrolu zahraničního majetku amerického ministerstva financí kvůli možnému porušení sankcí a že zorganizovala vnitřní vyšetřování. Banka s úřady v USA spolupracuje, uvedla její mluvčí Laetitia Maurelová v e-mailu zaslaném agentuře Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí Crédit Agricole na dotaz okamžitě nereagovala. Také Crédit Agricole však ve své výroční zprávě uvedla, že zkoumá, zda neporušila americké sankce.

Agentura Reuters již v říjnu napsala, že superintendant newyorského oddělení úřadu pro regulaci finančních služeb Benjamin Lawsky požádal evropské banky, včetně Crédit Agricole a Société Générale, aby mu předaly informace o svých transakcích s jordánskou bankou a dokumenty spojené s tureckou rodinu Uzanových, která dluží miliardy dolarů společnosti Motorola Credit Corp. Úřad rovněž zkoumal několik dalších bank kvůli možnému praní špinavých peněz a dohodl se na urovnání s Bank of Tokyo-Mitsubishi a Standard Chartered kvůli podezření z porušení sankcí vůči zemím jako Írán.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz