14. dubna 2011 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA rozprášily velký gang kyberzločinců

Počítačová kriminalita - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová kriminalita - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americké úřady rozprášily jeden z nejrozsáhlejších gangů kybernetického zločinu. Ten do více než dvou milionů počítačů zejména v USA nainstaloval virus Coreflood, s jehož pomocí ukradl možná až 100 milionů dolarů (1,7 miliardy Kč) nebo více, sdělilo ve středu ministerstvo spravedlnosti USA.

Coreflood vytvořil ze zhruba 2,3 milionu osobních počítačů "botnet", který zhruba deset let zachycoval bankovní informace a další citlivé údaje. Ti, kdo jej řídili, pak díky nim prováděli rozsáhlé krádeže z bankovních účtů.

Boj proti spamu

Zneškodnění viru Coreflood je druhý velký úspěch amerických úřadů v boji proti kyberzločinu v letošním roce. V březnu vyšetřovatelé po žalobě společnosti Microsoft podnikli zátah na servery využívané botnetem Rustock, který byl jedním z největších producentů e-mailového spamu.

Většina operací gangu se odehrávala na území Spojených států, jeho členové však zřejmě operovali ze zahraničí. "Jsme si docela jisti, že je za tím zločinecká skupina z Ruska," řekl Alan Paller z neziskové skupiny SAN Institute, která pomáhá v boji proti kyberzločinu.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) po souhlasu soudu zabavil pevné disky nakažených počítačů. Uskutečnil také léčku, v níž ovládl několik počítačových serverů a přes ně poslal příkazy k zastavení přenosu ukradených dat.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 33 000 - 45 000 Kč