7. srpna 2011 18:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA si nechtějí utáhnout opasek, míní Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Spojené státy jasně řekly, že si nechtějí utáhnout opasek, komentoval český prezident Václav Klaus rozhodnutí administrativy USA prolomit limit růstu amerického státního dluhu.

Komentář napsal pro Hospodářské noviny v reakci na to, že americký prezident Barack Obama podepsal 2. srpna zákon o zvýšení státního dluhu USA, který předtím schválil Kongres. Zemi jinak hrozil bankrot.

"Já žádný důvod k jásání nevidím. Amerika tím jasně řekla, že si nechce utáhnout opasek, udělala si na něm naopak jednu dírku navíc," uvedl Klaus.

KLAUS PRO LN:

"Těžce dojednaná dohoda mezi americkým kongresem a prezidentem, protože šlo o politický souboj, ne o podstatu věci, znamená pouze to, že i po 5. srpnu (na dva roky) může vláda beze změny utrácet za věci rozumné i nerozumné, potřebné i nepotřebné, produktivní i zcela neproduktivní," dodal prezident.

Špatný signál z USA

V komentáři se Klaus pokouší ve zkratce analyzovat, proč Spojené státy a administrativa demokratického prezidenta Obamy nechce víc šetřit. Zároveň se snaží najít paralelu mezi USA a zeměmi eurozóny, která je také v krizi, a kterou Klaus kritizuje.

"Podpis zákona o zvýšení limitu dluhu byl marginálním krokem, který situaci neřeší, ale byl špatným signálem pro Ameriku, pro všechna další Řecka, a mám strach, že i pro leckoho u nás," upozornil Klaus.

USA NAVÝŠILY DLUHOVÝ STROP

Zákon zvyšuje strop pro státní dluh o 2,1 bilionu až 2,4 bilionu ze současných 14,29 bilionu dolarů. Americká vláda tak bude mít peníze na tento i příští rok. Dohoda obsahuje úspory kolem jednoho bilionu dolarů během příštích deseti let a zřizuje komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty. Celkem by úspory měly představovat kolem 2,4 bilionu dolarů, přinejmenším ale podle nezávislého Rozpočtového úřadu Kongresu půjde o 2,1 bilionu dolarů.

ČTĚTE VÍCE: USA bankrot odvrátily, zvýšily mnohabilionový dluh

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.