7. prosince 2010 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA stáhly miliardu nových stodolarovek, byly na nich bílé fleky

Stodolarové bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stodolarové bankovky | foto: Reuters

NEW YORK Americké ministerstvo financí a centrální banky musely zastavit výrobu nových stodolarových bankovek. Při jejich tisku se mačkal papír, a na platidle tak zůstávala bílá místa.

Chyba podle odhadů znehodnotila desítky milionů nových bankovek. Spojené státy ale musely uložit do trezorů více než miliardu dosud vytištěných stodolarových bankovek, protože zatím neumějí oddělit povedené od zmetků.

Úřady již hotové bankovky umístily do trezorů v hlavním městě Washingtonu a texaském Fort Worthu. Příčinu chyby zatím neznají. "Něco se drastickým způsobem pokazilo," řekl televizní stanici CNBC zdroj obeznámený se situací.

Nové stodolarovky

Americká centrální banka spolu s ministerstvem financí představily novou stodolarovou bankovku letos na jaře. Je poprvé vybavena nejmodernějšími ochrannými prvky proti padělání. Nova verze bankovky, které jinak zůstane tradiční grafický kabát s podobiznou Benjamina Franklina, původně měla vstoupit do oběhu v únoru příštího roku.

Pokud by se více než 1,1 miliardy vytištěných nových stodolarových bankovek třídilo ručně, trvalo by to podle televize 20 až 30 let. Úřady proto musejí vyvinout mechanický systém, jemuž to podle odhadů mohlo zabrat asi rok. Vadné bankovky potom nechají zničit.

Celková hodnota zatím nepoužitelných peněz činí 110 miliard dolarů (zhruba dva biliony Kč). Podle CNBC je to více než deset procent celkové zásoby dolarů ve světě, která podle zdroje z americké vlády činí kolem 930 miliard dolarů.

Americké úřady doufají, že chyba při tisku se týká jen menšiny nových stodolarových bankovek, a většinu jich tak bude možné použít. Bankovky s mnoha novými bezpečnostními prvky se ale Spojeným státům značně prodraží.

Již nyní jsou s náklady 12 centů na jednu bankovku nejdražší v historii země, výroba běžné bankovky stojí dvakrát méně. Další výdaje si vyžádá třídění dosud vytištěných peněz.

ČTK, Lidovky.cz