18. května 2016 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA uvalily na čínskou ocel clo 522 procent. Stěžují si na ni i Češi

Čínská ocelárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská ocelárna. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Spojené státy rozhodly o uvalení finálního dovozního cla na čínskou zastudena válcovanou plochou ocel ve výši 522 procent. Američané dospěli k závěru, že tyto produkty jsou prodávané na americkém trhu pod náklady a získaly nepoctivé dotace. Oznámilo to v noci na středu americké ministerstvo obchodu.

USA loni dovezly plochou ocel válcovanou zastudena v celkové výši 272,3 milionu dolaru. Tato ocel se primárně používá při výrobě automobilových karosérií, spotřebičů, lodních kontejnerů a ve stavebnictví. Hodnota dovozu je sice relativně malá, avšak ocel je velmi citlivým tématem pro americké i evropské firmy kvůli nadprodukci v odvětví.

Na příliv levné ocele z Číny si stěžují mimo jiné i čeští oceláři.

Rozhodnutí přichází v době stupňujícího se obchodního napětí mezi USA a Čínou, zvláště v ocelárenském sektoru. Firmy z USA i Evropy prohlašují, že Čína deformuje světové ceny, protože kvůli zpomalování poptávky na domácím trhu se snaží prodat svoji nadprodukci v zahraničí za dumpingové ceny.

Původní stížnost byla podána v červenci 2015 velkými americkými producenty United States Steel, AK Steel Corp., ArcelorMittal USA, Nucor Corp. a Steel Dynamics Inc. Producenti tvrdí, že museli v USA za poslední rok propustit dvanáct tisíc zaměstnanců.

Čínská ocelárna.

Ministerstvo rovněž uložilo finální antidumpingové clo na japonskou ocel válcovanou zastudena ve výši 71,35 procenta. Potvrdilo tak předběžné rozhodnutí. Dovoz této ocele z Japonska do USA loni činil 138,6 milionu dolaru.

Americká společnost U.S. Steel se rovněž v jiném případě snaží zastavit veškerý dovoz od největších výrobců ocele z Číny.

Ve stížnosti u americké Komise pro mezinárodní obchod (ITC) vyzvala k prošetření desítek čínských producentů a jejich distributorů kvůli podezření z dohody o stanovování cen, krádeži obchodních tajemství a obcházení obchodních povinností falešným značením.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz