5. února 2013 21:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA žalují agenturu S&P kvůli ratingům hypotečních dluhopisů

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | foto: Reuters

NEW YORK Americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo ratingovou agenturu Standard & Poor's (S&P) a její mateřskou společnost McGraw-Hill kvůli chybnému hodnocení rizik u hypotečních cenných papírů v období před začátkem finanční krize. Informovala o tom agentura DPA.

Právě hypoteční cenné papíry stály v zárodku krize, která otřásla finančními trhy a způsobila krach americké investiční banky Lehman Brothers v září 2008.

Vláda bude podle ministra spravedlnosti Erica Holdera v rámci žaloby požadovat více než pět miliard dolarů (94 miliard Kč). Jeden z právníků agentury S&P upozornil, že její ratingy byly shodné s ratingy ostatních agentur.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodal, že neví, zda je žaloba na S&P politickou odplatou za zhoršení úvěrového ratingu USA v srpnu 2011. Upozornil nicméně, že intenzita vyšetřování S&P se po zhoršení tohoto ratingu výrazně zvýšila. Podle ministra spravedlnosti zde ale žádná souvislost neexistuje.

Agentuře hrozí vysoká pokuta

Ministerstvo žalobu předložilo v pondělí u soudu v Los Angeles. Podle agentury DPA jde o zatím nejsilnější právní útok na ratingové agentury ve Spojených státech. Standard & Poor's podle žaloby vědomě bagatelizovala rizika u některých hypotečních cenných papírů, za což nyní agentuře hrozí vysoká pokuta.

S&P podle vlády věděla, že ceny domů klesají a dlužníci mají problémy se splácením. Tyto okolnosti však nezohlednila u ratingů investičních produktů založených na hypotečních cenných papírech. Vedení S&P se údajně obávalo, že snížení ratingů by popudilo klienty prodávající takovéto investiční produkty a přimělo je k přechodu ke konkurenčním agenturám.

"Takovéto chování je nehorázné a je spojeno s kořeny finanční krize," uvedl Holder. "(Žaloba) je důležitým krokem vpřed v naší snaze vyšetřit a potrestat chování, které podle všeho přispělo k nejhorší ekonomické krizi v poslední době," dodal.

Podle informací listů Wall Street Journal a New York Times se před podáním žaloby jednalo o mimosoudním urovnání sporu. Rozhovory však údajně zkrachovaly poté, co ministerstvo spravedlnosti požadovalo po agentuře Standard & Poor's, aby za urovnání zaplatila více než miliardu dolarů (19 miliard Kč).

PSALI JSME:

Akcie společnosti McGraw-Hill v pondělí oslabily o téměř 14 procent poté, co firma oznámila, že žalobu očekává. S&P žalobu ještě před jejím podáním označila "za fakticky i právně zcela nepodloženou". "Tvrzení, že jsme záměrně drželi ratingy na vysoké úrovni, ačkoli jsme věděli, že by měly být nižší, prostě nejsou pravdivá," uvedla agentura. S&P předloni jako jediná ze tří hlavních ratingových agentur Spojeným státům snížila úvěrové hodnocení. USA tak poprvé v historii přišly o svůj špičkový úvěrový rating AAA.

Kritice kvůli příliš vysokému hodnocení hypotečních cenných papírů čelí rovněž konkurenční agentury Moody's a Fitch. "Nemůžeme komentovat záležitost S&P, protože se nás netýká. Můžeme pouze říct, že nemáme důvod k domněnce, že by se Fitch stala terčem podobného kroku," uvedl mluvčí agentura Fitch.

Kvůli ratingům balíků, do nichž investiční banky sestavovaly podstandardní hypotéky, už na agentury podala žalobu řada investorů. Agentury se brání tím, že jejich ratingy jsou pouhými názory, které jsou chráněny prvním dodatkem americké ústavy o svobodě projevu.

Ratingové agentury za boomu na americkém trhu bydlení v minulém desetiletí přiznávaly komplikovaným finančním instrumentům sestaveným z hypoték různé kvality nejvyšší ratingové známky. Tím se v očích investorů stávaly tyto cenné papíry stejně bezpečné jako americké vládní dluhopisy. To přispělo ke vzniku bubliny na americkém trhu nemovitostí, jejíž splasknutí vyvolalo hypoteční a finanční krizi.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK PROCESŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč