31. března 2009 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA zvyšuje 'daně z neřesti'

Desetiprocentní zdražení cigaret vede ke snížení spotřeby o tři až pět procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desetiprocentní zdražení cigaret vede ke snížení spotřeby o tři až pět procent. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

NEW YORK Ve Spojených státech se od středy zvyšuje federální spotřební daň na cigarety. Podle zákona z letošního února bude vyšší výběr určen na úhradu zdravotního pojištění zhruba čtyř milionů dětí z chudých rodin. Zvýšení "daně z neřesti", k níž přistupují i jednotlivé státy USA, má pomoci v době ekonomické krize naplnit chatrné rozpočty.

Federální daň se zvyšuje o citelných 62 centů na 1,01 dolaru (asi 20 korun) za krabičku. Opatření se dotkne zhruba 45 milionů amerických kuřáků cigaret, tedy asi 15 procent obyvatelstva USA. Ve stejném rozsahu se zvyšuje také spotřební daň na malé doutníky a cigaretový a lulkový tabák, zatímco doutníky a žvýkací tabák budou zatížené daní 11,3 centu (asi 2,30 koruny). Doutníky kouří v USA podle odhadů 12 milionů lidí a dýmku asi 1,2 milionu.

Vedle federální daně jsou tabákové výrobky zatížené v USA také státními daněmi. Například ve státě New York, kde je tento typ daní nejvyšší, byla státní daň zvýšená loni o 1,50 dolaru na nynějších 2,75 dolaru (asi 55 korun) za krabičku. Stát New York uvaluje na tabák také daň z obratu ve výši čtyř procent. Spolu s místními daněmi ve městě New Yorku a jeho okolí dosahuje daň z obratu celkem osmi procent. Cigarety v New Yorku jsou tak nejdražší v celých Spojených státech.

Zdražení odnaučí kouřit děti

Vysoké ceny by měly sehrát pozitivní roli při odrazování mládeže od kouření. "Existují velmi dobré důkazy o tom, že dospívající mládež je na ceny cigaret nejcitlivější," citoval nedávno deník USA Today profesora dětského lékařství na univerzitě v Rochesteru Jonathana Kleina.

Bojovníci proti kouření předpovídají, že zdražení cigaret v době hospodářské krize by mohlo odradit od kouření i dospělé Američany. "Vzhledem k ekonomickému klimatu, v němž se nacházíme, může být nová daň tím posledním podnětem k tomu přestat kouřit," uvedl předseda nadace na ochranu zdraví dětí Children's Health Fund Irwin Redlener.

Nejvyšší dopad zvýšení daní pocítí ale kuřáci v jižanských státech, kde jsou tradičně cigarety zdaňované málo. V Jižní Karolíně jsou státní daně vůbec nejnižší - sedm centů (1,40 koruny) za krabičku. Stát Missouri uvaluje na cigarety daň 17 centů (3,40 koruny). Současná průměrná státní daň činí v USA 1,19 dolaru (asi 24 korun).

Federální úřad pro kontrolu nemocí a prevenci uvádí, že desetiprocentní zdražení cigaret vede ke snížení spotřeby o tři až pět procent.

Představitelé tabákového průmyslu ale namítají, že daně neprávem zatěžují kuřáky, kteří zpravidla patří k chudším vrstvám. Zvyšování daní se podle nich může projevit ve snižování pracovních míst v malých obchodech, v nichž až třetinu prodejů tvoří cigarety.

Politici si zvýšením daní přípíší body

Spolu se zdaněním cigaret zvyšují některé státy USA v zájmu naplnění rozpočtu také daně na alkohol, což se v několika případech neobešlo bez umírněných protestů.

"Daně z neřestí" se objevily - stejně brzy jako při minulé recesi - jako jedna z populárních taktik za okolností, kdy zvýšení jiných daní zůstává "politicky radioaktivní", připomněl analytik Rady vlád států USA Sujit Canagaretna. Politolog Univerzity státu Kentucky Stephen Voss dodal, že politikům, kteří takové daně prosadí, nic vážného nehrozí. "Voliči nemají příliš sympatií pro průmysl spojovaný s neřestmi," uvedl v tisku.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)