3. září 2010 11:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úspěšného českého výrobce kosmetiky Dermacol kupují Britové

Kosmetika Dermacol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosmetika Dermacol | foto: Reprofoto

LONDÝN Britská firma McBride se dohodla na koupi 70procentního podílu v českém výrobci kosmetiky Dermacol za zhruba 240 milionů korun od jeho mateřské společnosti Alphaduct.

Uvedla to firma na svých internetových stránkách. Dodala, že zbývající 30procentní podíl v českém podniku koupí v roce 2017.

Dermacol vlastní nedaleko Brna továrnu, která zaměstnává více než stovku lidí. Vyrábí produkty pro péči o pleť, například krémy na obličej a prostředky pro čištění pleti. Firma za loňský rok vykázala hrubý zisk 24 milionů Kč.

McBride je významným evropským dodavatelem produktů pro péči o domácnost a osobní hygienu. Společnost se nyní podle agentury Reuters snaží proniknout na rozvíjející se trhy.

Firma McBride uvedla, že převzetím Dermacolu posílí svou pozici na rostoucích trzích ve střední Evropě a získá základy pro budoucí růst v oblasti péče o pleť.

Dermacol proslul díky legendárnímu krycímu make-upu

Historie: Společnost Dermacol vznikla v rámci privatizace v roce 1992, do obchodního rejstříku byla zapsána 1. května 1992. Počátky firmy ale sahají do 60. let minulého století, kdy předchůdce firmy vznikl jako výrobna líčidel v pražském Filmovém studiu Barrandov. Odborníci z filmových studií se záhy spojili dermatology z Ústavu lékařské kosmetiky v Praze a dali základ dnešní značce Dermacol (od 1966).

Produkce: pleťová a tělová kosmetika, make-up, dekorativní kosmetika, sluneční kosmetika, kosmetika pro muže.

Počet zaměstnanců: 133 (k 31. prosinci 2009)
Základní kapitál: 117,9 milionu korun
Hospodářské výsledky: Firma za loňský rok vykázala hrubý zisk 24 milionů korun. Předloni společnost meziročně zvýšila tržby o 28 procent na rekordních 226 milionů korun. Zisk společnosti narostl o více než 15 procent na téměř 27 milionů korun.

Vlastníci: dle obchodního rejstříku je jediným akcionářem společnost Alphaduct, a. s. Brno; britská společnost McBride nyní uvedla na svých stránkách že koupí 70procentní podíl v Dermacol, a. s. za osm milionů liber (238 milionů Kč) a zbývající 30procentní podíl koupí v roce 2017.

Ostatní:
- k nejslavnějším výrobkům společnosti patří krycí make-up Dermacol, jeden z prvních na světě, který se podařilo prosadit i v Hollywoodu;
- podle informací firmy je každý čtvrtý make-up prodaný v ČR značky Dermacol.

ČTK, Lidovky.cz