Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úspory zabíjejí, demonstrovaly statisíce Portugalců

Portugalci demonstrovali proti vládě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalci demonstrovali proti vládě. | foto: ČTK

LISABON Statisíce demonstrantů vyšly do ulic Lisabonu a dalších více než 20 portugalských měst s požadavkem zastavit úsporná opatření nařízená zahraničními věřiteli výměnou za záchranný úvěr.

Lidé zároveň žádali odstoupení současné středopravé vlády. Dnešní manifestace jsou prvním velkým protestem od lednového, doposud nejvyššího zvýšení daní.

V hlavním městě zaplnilo více než 200.000 protestujících náměstí před sídlem ministerstva financí a okolní ulice. Vykřikovali hesla jako "Je čas, aby vláda odešla!", mnoho z nich mělo transparenty například s nápisem "Úspory zabíjejí" nebo mávali kapesníky, což mělo být symbolické gesto loučení s vládou. Slyšet bylo i píseň Grandola, 40 let starý song spojený s lidovým povstáním z roku 1974, tzv. Karafiátovou revolucí, která svrhla vládu fašistického diktátora Antónia Salazara.

ČTĚTE TAKÉ:

Demonstrace se konají ve stejnou dobu, kdy v Portugalsku začíná návštěva inspektorů z Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Ti každé čtvrtletí hodnotí, jak země plní stanovené podmínky finanční pomoci a na základě kontroly rozhodují o uvolňování peněz z úvěru. Portugalsko získalo v roce 2011 od EU a MMF slíbeno 78 miliard eur (přes dva biliony Kč).

Nařízená úsporná opatření, včetně růstu daní a výdajových škrtů, snížila spotřebitelskou poptávku a zvýšila nezaměstnanost na rekordních 17,6 procenta. Portugalsko rovněž zažívá nejhorší recesi od 70. let minulého století. Vláda minulý měsíc zhoršila odhad ekonomického poklesu pro letošní rok na 1,9 procenta. Hrubý domácí produkt země klesne již třetím rokem za sebou.

"Tato vláda nechala lidi o chlebu a vodě, prodává státní majetek za pár šupů, aby splatila dluh, který byl dohodnutý zkorumpovanými politiky ve prospěch bankéřů," řekl agentuře Reuters jeden z protestujících v Lisabonu, Fábio Carvalho. "Pokud ne dnes, musí se změnit věci zítra a musíme zůstat v ulicích kvůli pádu vlády." Portugalci jsou zatím relativně tolerantní k úsporám ve srovnání se zeměmi jako Řecko, kde jsou různé protesty a stávky velmi časté. V posledních týdnech však odpor k úsporám výrazně vzrostl kvůli dalšímu zhoršení výhledu ekonomiky. Protesty byly zatím převážně klidné, pouze jedna demonstrace v Lisabonu v listopadu skončila střetem s policií a zatýkáním.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!