Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ústecký kraj chce od Lobkowiczů koupit horu Říp, nejlépe za korunu

Říp na archivním snímku z 13. listopadu 1967. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Říp na archivním snímku z 13. listopadu 1967. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecký kraj chce získat do vlastnictví či pronájmu 70 hektarů pozemků, které pokrývají horu Říp. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) se už sešla se zástupci rodiny Lobkowiczů, které pozemky patří. Ve hře je i varianta pronájmu hory za symbolickou jednu korunu ročně.

S informací přišly jako první Hospodářské noviny. "Myslím, že v závěru roku už bude na základě dalších jednání o ceně jasněji," řekl náměstek hejtmanky Radek Vonka (ODS), který byl jednání
přítomen. Zároveň dodal, že jednání jsou velmi citlivá.

"My bychom raději, aby pozemky koupil stát. Pokud nebude chtít, jsme připraveni se sami ucházet o dlouhodobý pronájem či odkup," doplnil.

O nově nabyté pozemky by se starala obecně prospěšná společnost zřízená krajem a městem Roudnice nad Labem, které leží nedaleko hory. Pokud kraj horu získá, otevře mu to cestu k evropským dotacím.

Rotunda sv. Jiří na Řípu

Kraj plánuje vyznačit kolem hory nové cyklistické trasy, turistické stezky a osadit nové informační tabule. Obnovit se mají i vyhlídky, které zarůstají křovím.

ČSSD, která ústecký kraj vede, si Říp oblíbila. Pořádá tam mítinky, před volbami v roce 2006 na místo pozvala dokonce i bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera.

Lobkowiczové získali pozemky na Řípu v restitucích spolu s ostatním rodovým majetkem. William Lobkowicz, s nímž kraj o Řípu jedná, se narodil v roce 1962 v Bostonu. Pochází z roudnické větve rodu. Této větvi byl vrácen například zámek v Nelahozevsi a v Roudnici nad Labem. V roce 2003 byl zástupcům roudnické větve vydán také Lobkovický palác v Praze na Hradčanech.

Říp je spjat s legendou o praotci Čechovi

- Hora, která se tyčí z okolní roviny do výše téměř 460 metrů nad mořem (a zhruba 200 metrů nad okolní pole), je výsledkem vulkanické činnosti, není však vyhaslou sopkou.

- Horu a její okolí původně vlastnil panovník, od roku 1143 patřila
Strahovskému klášteru. Po husitských válkách byli majiteli vladykové Ctinští, v roce 1515 se Říp stal opět majetkem kláštera. V roce 1577 jej koupil Vilém z Rožmberka a po jeho smrti v roce 1592 se stali vlastníky Lobkowiczové, kteří jej získali zpět po roce 1989 v restitucích.

- Říp je neodmyslitelně spjat s českou historií a legendou o příchodu praotce Čecha a jeho družiny. Pověst zaznamenal již kronikář Kosmas počátkem 12. století, objevuje se i v mladší Dalimilově kronice. V 16. století ji rozvinul Václav Hájek z Libočan, známá je i verze z pera Aloise Jiráska.

Říp na olejomalbě Julia Mařáka z roku 1882 až 1883. - Podle historika Dušana Třeštíka tvořila hora v době příchodu Slovanů, tedy kolem poloviny prvního tisíciletí, střed obydleného území. V šestém a sedmém století se osídlení rozkládalo v kruhu se středem na Řípu o průměru přibližně 150 kilometrů. Již o 200 let později se ale střed osídlení posunul blíže k Praze.

- Jméno hory přejali Slované od předchozích obyvatel, jeho původ lze hledat až v době bronzové a podle všeho znamená jednoduše "hora".

- Kostel na vrchu Řípu byl v 17. a 18. stoletím oblíbeným poutním místem, na významu začala hora nabývat s počínajícím národním obrozením. Výrazným přelomem byly oslavy 700. výročí bitvy u Chlumce, v roce 1868 byl z Řípu odvezen základní kámen pro Národní divadlo, který doprovodilo na 20.000 lidí.

Jiří Paroubek opět vystoupit spolu s ostatními sociálními demokraty na Říp.- Na Řípu se tradičně konaly svatojiřské poutě, které od 19. století
doplnily politicky zaměřené tábory lidu. Horu využívaly nejrůznější
politické strany, a na tuto tradici navázali v posledních letech sociální demokraté, kteří výstup na Říp zařazují do své předvolební kampaně.

- Čedič, kterým je Říp tvořen, obsahuje velké množství magnetovce, což způsobuje v okolí hory například vychylování střelky kompasu.

- Až do konce 19. století byl Říp holý, což zvyšovalo jeho výjimečný vzhled vůči okolní holé krajině. Osázen lesem byl po roce 1879, dnes jeho svahy pokrývá les tvořený hlavně duby a habry, který ale znemožnil nerušený výhled do okolí.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...