20. srpna 2009 14:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ústecký kraj nesouhlasí s elektrárnou. Nechce, aby ČEZ dále zhoršoval ovzduší

Elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna (ilustrační foto) | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecký kraj nesouhlasí plánovanou výstavbou dvou bloků paroplynové elektrárny v Počeradech na Lounsku. Pokud by však ke spuštění mělo dojít, požaduje, aby ČEZ uzavřel jinou elektrárnu v regionu.

Náměstek hejtmanky Arno Fišera (ČSSD) dnes v Ústí nad Labem novinářům řekl, že bloky by mohly znamenat zvýšení množství vypouštěných škodlivin v regionu. Zároveň poznamenal, že požadavek kraje souvisí se zhruba čtyři roky starou koncepcí, kterou Ústecký kraj přijal kvůli snižování znečištění ovzduší.

Podle této koncepce má být výstavba nějakého jiného zdroje znečištění vždy kompenzována uzavřením jiného zdroje. Dodal, že ČEZ sice bloky staví jako záložní, radní se prý obávají, že by i tak mohly být v provozu dlouhou dobu a zatěžovat již tak špatné ovzduší v regionu.

Elektrárenský gigant už investoval miliardy 

Do výstavby nové paroplynové elektrárny v Počeradech chce ČEZ investovat 20 miliard korun. Letos v červnu uzavřel smlouvu o výstavbě se společností Škoda Praha Invest. Elektrárna má začít dodávat elektřinu v roce 2013.

Mluvčí společnosti ČEZ Ota Schnepp řekl, že jsou připraveni s krajskou samosprávou o výstavbě elektrárny jednat a vše jí vysvětlit. Dodal, že firma v Ústeckém kraji postupně utlumuje provoz v některých hnědouhelných elektrárnách, jiné modernizuje a staré bloky nahrazuje modernějšími, které produkují výrazně menší množství škodlivin. ČEZ tak podle něho podmínky kraje plní.

Podle Schneppa chce ČEZ například postupně odstavit elektrárnu Prunéřov I na Chomutovsku. Plánuje modernizaci elektrárny Prunéřov II, kde prý mají být místo současných pěti bloků jen tři. Proti modernizaci této elektrárny protestují ekologové, aktivisté Greenpeace kvůli tomu letos v červnu obsadili komín elektrárny. Podle nich firma nevyužije tu nejlepší technologii. ČEZ v současné době modernizuje i elektrárnu v Tušimicích na Chomutovsku a Ledvicích na Teplicku.

Lidovky.cz, ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.