Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ústecký kraj nesouhlasí s elektrárnou. Nechce, aby ČEZ dále zhoršoval ovzduší

Elektrárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna (ilustrační foto) | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecký kraj nesouhlasí plánovanou výstavbou dvou bloků paroplynové elektrárny v Počeradech na Lounsku. Pokud by však ke spuštění mělo dojít, požaduje, aby ČEZ uzavřel jinou elektrárnu v regionu.

Náměstek hejtmanky Arno Fišera (ČSSD) dnes v Ústí nad Labem novinářům řekl, že bloky by mohly znamenat zvýšení množství vypouštěných škodlivin v regionu. Zároveň poznamenal, že požadavek kraje souvisí se zhruba čtyři roky starou koncepcí, kterou Ústecký kraj přijal kvůli snižování znečištění ovzduší.

Podle této koncepce má být výstavba nějakého jiného zdroje znečištění vždy kompenzována uzavřením jiného zdroje. Dodal, že ČEZ sice bloky staví jako záložní, radní se prý obávají, že by i tak mohly být v provozu dlouhou dobu a zatěžovat již tak špatné ovzduší v regionu.

Elektrárenský gigant už investoval miliardy 

Do výstavby nové paroplynové elektrárny v Počeradech chce ČEZ investovat 20 miliard korun. Letos v červnu uzavřel smlouvu o výstavbě se společností Škoda Praha Invest. Elektrárna má začít dodávat elektřinu v roce 2013.

Mluvčí společnosti ČEZ Ota Schnepp řekl, že jsou připraveni s krajskou samosprávou o výstavbě elektrárny jednat a vše jí vysvětlit. Dodal, že firma v Ústeckém kraji postupně utlumuje provoz v některých hnědouhelných elektrárnách, jiné modernizuje a staré bloky nahrazuje modernějšími, které produkují výrazně menší množství škodlivin. ČEZ tak podle něho podmínky kraje plní.

Podle Schneppa chce ČEZ například postupně odstavit elektrárnu Prunéřov I na Chomutovsku. Plánuje modernizaci elektrárny Prunéřov II, kde prý mají být místo současných pěti bloků jen tři. Proti modernizaci této elektrárny protestují ekologové, aktivisté Greenpeace kvůli tomu letos v červnu obsadili komín elektrárny. Podle nich firma nevyužije tu nejlepší technologii. ČEZ v současné době modernizuje i elektrárnu v Tušimicích na Chomutovsku a Ledvicích na Teplicku.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

Centrální bankéř Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Centrální bankéř Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Centrální bankéř Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz