26. července 2012 20:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Limit byl šest milionů. Zakázku dali za 5 999 999 korun

Silnice- ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silnice- ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Antimonopolní úřad se zřejmě bude zabývat zakázkami na nové silniční značení v Ústeckém kraji. Tamní správci silnic podle České televize plánovanou opravu se stropem skoro 42 milionů korun rozdělili po okresech tak, že těsně nemuseli vyhlašovat otevřené zadávací řízení. Všech sedm zakázek nakonec dostala jedna firma.

Podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) připravuje česká pobočka Transparency International, uvedla ČT.

Pozornost podle televize vzbudily zakázky za 5,999.999 korun, což je přesně o korunu míň, než limit, nad kterým musely všechny úřady ze zákona vypsat otevřené výběrové řízení. Kontroverzní hodnotu zakázky navíc silničáři použili hned v sedmi případech.

ČTĚTE TAKÉ:

Další podezřelá okolnost je, že všech sedm zakázek v této ceně má uzávěrku 29. března 2012. Tedy jen dva dny předtím, než zákon šestimilionový limit snížil na polovinu, uvedla ČT.

"Zřejmě se jedná o naprosto účelové rozdělení zakázek. Podle našeho názoru je to jasné obcházení zákona o veřejných zakázkách," řekl televizi právník Transparency International Petr Leyer.

Technický náměstek Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Jaroslav Tačner ale rozdělení zakázky obhajuje. "Kdybychom to vypsali na celý kraj, upřednostnili bychom velké firmy a diskriminovali ty malé firmy z našeho regionu," uvedl.

Zda ústečtí správci silnic svým postupem opravdu porušili zákon, musí posoudit antimonopolní úřad. Podnět a podklady by měl dostat během příštího týdne, dodala Česká televize.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!