Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ustojí Žaluda čistku v ČD Cargo? Dozorčí rada má jednat o jeho odvolání

Petr Žaluda, generální ředitel společnosti České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Žaluda, generální ředitel společnosti České dráhy | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Dozorčí rada Českých drah bude v pátek řešit, zda odvolá šéfa drah Petra Žaludu a celé představenstvo. Důvodem má být fakt, že před necelými dvěma týdny odvolaly dráhy bez konzultace s ministrem předsednictvo společnosti ČD Cargo.

Informuje o tom server iDnes.cz. "Dostali jsme pozvánku, kde je jako třetí bod odvolání týmu Petra Žaludy," potvrdil serveru člen dozorčí rady Českých drah Vladislav Vokoun. "Nechápu, proč se to navrhuje," dodal. Pod pozvánkou je podepsaný šéf dozorčí rady a náměstek ministra Jaroslav Král.

Čtěte více:


Představenstvo vedené Žaludou tvoří čtyři jeho náměstci - náměstek pro osobní dopravu Antonín Blažek, náměstek pro provoz Jiří Kolář, pro ekonomiku Michal Nebeský a pro správu majetku Milan Metzenauer.

Ministr dopravy Gustav Slamečka by podle svých slov nyní pro personální změnu nehlasoval. "Nechceme další změny, pokud by nebyly podpořené mimořádnou situací," uvedl ministr na dotaz ČTK. Podle něj situace v ČD Cargo sice nyní není lehká, ale nikoliv mimořádná.

Podle ministra neznamená zařazení bodu na program automatické odvolání. "Závisí to na tom, jak se bude situace vyvíjet do pátku," uvedl ministr. Členové dozorčí rady jsou prý odpovědní za svá rozhodnutí a ministr je nemůže zásadně ovlivnit. Sám Slamečka by podle svých slov vyčkal na výsledky mimořádného auditu, který se nyní v cargu uskutečňuje.

Návrh na výměnu přichází v době, kdy se vláda v demisi zavázala, že nebude provádět žádné personální změny. České dráhy jsou přitom nejen jednou z největších státních firem, ale současně i jedním z největších příjemců dotací.

Výsledek hlasování je podle serveru nejasný. Zatímco Žaludův tým má podporu odborářů, kteří jsou v dozorčí radě, hodně bude záležet na hlasování sociálních demokratů, například Karla Březiny nebo Jaroslava Palase.

Vedle Krále, Březiny a Palase v dozorčí radě sedí za zaměstnance Jan Bitter, Antonín Leitgeb a Vladislav Vokoun. Dalšími členy devítičlenné rady jsou Tomáš Chalánek, Zdeněk Prosek a Pavel Škvára.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!