Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Utajené setkání. Vedení Sazky se sejde v úterý s věřiteli

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Reuters

PRAHA Vedení největší loterijní společnosti Sazka, na kterou v pondělí podal podnikatel Radovan Vítek insolvenční návrh, se v úterý sejde se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, jež vlastní většinu jejích dluhopisů. Účastníci schůzky však odmítají zveřejnit podrobnosti o jejím konání, neboť si podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda nepřejí účast médií.

Ve druhé půli ledna by se pak měla podle některých informací konat valná hromada držitelů dluhopisů, která by měla nové podmínky schválit. "Účastníci úterní schůzky se dohodli, že se k žádným podrobnostem včetně termínu, místa nebo programu zatím nebudou vyjadřovat. Případný mediální výstup bude záviset na jejich rozhodnutí," sdělil Zikmund.

Lucemburský fond
Podnikatel Radovan Vítek v pondělí podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud zveřejněním v insolvenčním rejstříku řízení zahájil. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun.

ČTĚTE DÁLE:

Jedním z držitelů významného množství dluhopisů Sazky by měl být lucemburský fond Aberdeen Global - Euro High Yield Bond Fund. Jeho zástupci se ale k situaci či zvažovanému restrukturalizačnímu plánu nechtějí jakkoli vyjadřovat. "Nemáme žádný komentář," řekl v Bruselu mluvčí fondu.

Nicméně mluvčí Aberdeen Asset Management, kterému fond patří,  v Londýně potvrdil, že společnost má v Sazce investice. Také on ale odmítl jakkoli schůzku či cokoli kolem Sazky komentovat.

Chystá se věřitelský klub?
Vlastníky dluhopisů Sazky jsou podle některých informací i zahraniční hedgeové fondy jako například Black River či banka Royal Bank of Scotland. To však popřel mluvčí českého zastoupení Royal Bank of Scotland Tomáš Tesař. "RBS nikdy nebyla a ani není věřitelem Sazky," řekl.

Generální ředitel Sazka Aleš Hušák

Podle HN Hušák minulý týden akcionářům řekl, že součástí ozdravného plánu, který chystá, je jednání s bankami o vzniku nového věřitelského klubu, který by Sazce poskytl úvěr. V klubu by byly Česká spořitelna, Fortis, Citibank, UniCredit a J&T Banka.

"Jednání bank a klienta probíhají podle potřeby, ale pokud vím, tak žádný klub zatím ustanoven nebyl," řekla v pátek mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. "Vzhledem na naše interní předpisy a s ohledem na bankovní tajemství nekomentujeme žádné záležitosti související s našimi existujícími či potencionálními klienty," prohlásil mluvčí českého zastoupení Citibank Branislav Cehlárik.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...