14. září 2011 12:28, aktualizováno  14:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Utajovaným zájemcem o Sazku je miliardář Tykač

Pavel Tykač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Tykač |

PRAHA Do výběrového řízení na prodej Sazky se přihlásily tři subjekty. Jména zájemců budou podle insolvenčního správce zveřejněna po ukončení výběrového řízení, tedy až po otevření obálek s cenovými nabídkami a vyhlášení vítěze tendru insolvenčním správcem.

Podání společné přihlášky již dříve potvrdily PPF Petra Kellnera s KKCG Karla Komárka, závazně se přihlásil také Synot Holding.

Server Ihned.cz informoval, že třetím, dosud utajovaným zájemcem je byznysman Pavel Tykač skrze na nej napojenou společnost Charlcoal.

Vlastníkem Charlcoalu je podle serveru Charlhold White z kyperské Larnaky. Jediným statutárním zástupcem je Petr Nešetřil, blízký a dlouholetý spolupracovník uhlobarona a multimilardáře Pavla Tykače.

Vše o kauze Sazka


Všichni zájemci o Sazku splnili podle insolvenčního správce Sazky Josefa Cupky veškeré podmínky schválené soudem a také v termínu složili požadovanou kauci ve výši 500 miliónů korun.

Tímto jim také vznikla povinnost podat do 23.9. 2011 závaznou finální finanční nabídku a zároveň složit celkovou kupní cenu, s níž se chtějí o podnik Sazka ucházet.

Konkrétní jména zájemců o prodej společnosti budou zveřejněna až po definitivním ukončení výběrového řízení, tedy až po otevření obálek se závaznými cenovými nabídkami a vyhlášení vítěze tendru insolvenčním správcem.

"Důvodem je zamezení jakýchkoliv spekulací a ovlivňování celého průběhu výběrového řízení, které je v rámci svého rozsahu a povahy předmětu prodeje ojedinělé," uvedl Cupka v tiskovém prohlášení.
Sazka je od konce května v konkurzu.

Dokumentaci dostalo 15 subjektů

Insolvenční správce výběrové řízení na prodej Sazky vyhlásil 19. srpna. Základní informační memorandum ohledně loterijní společnosti Sazka si v rámci výběrového řízení vyžádalo a obdrželo více než 15 subjektů.

Finanční skupina Penta i společnost E-Invest minulý týden potvrdily, že se výběrového řízení na prodej Sazky nezúčastní, protože jej považují za
zmanipulované a netransparentní. O Sazku ale mají zájem a své nabídky
podají zvlášť a kupní cenu složí u Komerční banky.

Cupka ale řekl, že nebude moci brát na zřetel žádnou nabídku činěnou mimo výběrové řízení, neboť její předkladatel by tím získal neoprávněnou výhodu. Vítěz tendru musí získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, popřípadě kompetentních evropských orgánů.

Souhlasné stanovisko úřadu musí doložit do pěti měsíců ode dne, kdy bude zveřejněn výsledek výběrového řízení. Pokud vítěz souhlas antimonopolního úřadu nezíská, bude muset zaplatit smluvní pokutu 1,5 miliardy Kč. Celé výběrové řízení se pak bude muset opakovat.

Dosud se o Sazku přetahovaly dva tábory silných investorů. Na jedné straně PPF a KKCG, které ovládly věřitelský výbor, protože jim Sazka dluží nejvíc, na druhé straně právě zejména Penta, majitel konkurenční loterijní firmy Fortuna. Penta už dříve nabídla 2,5 miliardy korun za loterijní část Sazky, Fortuna pak 3,5 miliardy korun za Sazku jako celek.

Lidovky.cz