Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Utiskují velcí čeští operátoři nejmenšího? Brusel si posvítí na O2 a T-Mobile

Vodafone (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodafone (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Sdílení sítí mezi telekomunikačními operátory T-Mobile a O2, respektive jeho sesterskou společností CETIN, které v Česku v minulosti vyvolávalo bouřlivé diskuse, se dostalo do hledáčku Evropské komise. Bruselští úředníci se nyní budou zabývat tím, jestli tato dohoda neporušuje pravidla hospodářské soutěže a nepoškozuje třetího hráče na trhu – nejmenší Vodafone.

Pokud by vyšetřování dospělo k názoru, že ano, hrozí oběma spolupracujícím firmám pokuta ve výši několika miliard korun.

Dohoda o sdílení sítí v praxi znamená, že firmy se spolu dělí o infrastrukturu či její část, například vysílací věže. To má za cíl zvýšit efektivitu služeb, například v podobě nižších nákladů na zavádění, a může také umožnit rozšíření sítí do doposud nepokrytých oblastí. V Evropě nejde o nic neobvyklého.

Podle stížnosti, kterou má Komise na stole, však nikde za hranicemi Česka není možné, aby sítě sdílely jednička a dvojka trhu.

„Za určitých okolností může sdílení sítí rovněž omezit hospodářskou soutěž na trhu. Dohoda mezi dvěma největšími operátory v České republice pokrývá celou oblast mobilních technologií a převážnou většinu území. Musíme zajistit, že nebude omezovat hospodářskou soutěž v oblasti infrastruktury ani inovaci,“ uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, která proslula tvrdým bojem proti nadnárodním korporacím jako Google, Apple, Microsoft a dalším, podezřelým ze zneužívání své moci.

Stěžoval si Vodafone

Stížnost Evropské komisi neposlal nikdo jiný než Vodafone. Nejmenší z tuzemské operátorské trojice si na podmínky podnikání v Česku stěžuje dlouhodobě a na Brusel se obrátil loni poté, co se nedovolal řešení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí zahájit řízení s T-Mobilem a O2, které mezitím sítě předalo do správy nově vzniklé sesterské společnosti ze skupiny PPF s názvem CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura), proto firma přivítala.

SDÍLENÍ SÍTÍ

  • T-Mobile a O2jsou dva největší operátoři s přibližně třemi čtvrtinami českého trhu.
  • Spolupráce na sdílení sítí mezi O2/CETIN a T-Mobile byla zahájena v roce 2011 a od té doby se prohlubuje. V současné době pokrývá všechny generace mobilních technologií (tj. 2G, 3G a 4G).
  • Sdílení pokrývá celé území ČR s výjimkou Prahy a Brna. Zahrnuje ostatní města a všechny venkovské oblasti, což představuje přibližně 85 % obyvatelstva.
  • Délka antimonopolního šetření záleží na mnoha faktorech, včetně složitosti případu, míry, do jaké podnik s komisí spolupracuje, a na výkonu práv na obhajobu.

„Vodafone myšlenku sídlení sítí rozhodně podporuje, ale současně je přesvědčen, že specifická situace na českém trhu, především tržní postavení T-Mobilu a O2/CETIN a způsob sdílení jejich sítí v Česku, poškozuje konkurenci, zpomaluje inovace a může zvýšit ceny služeb pro zákazníky. Vodafone bude plně spolupracovat s Evropskou komisí, toto řízení je důležité pro budoucí rozvoj telekomunikačního trhu v České republice,“ uvedl Balesh Sharma, generální ředitel Vodafone Czech.

Spolupráce na sdílení sítí mezi O2/CETIN a T-Mobilem byla zahájena už v roce 2011 a od té doby se prohlubuje. V současnosti se týká všech generací mobilních technologií, od těch nejstarších až po nově budované sítě čtvrté generace pro vysokorychlostní mobilní internet. A zde právě Vodafone, který se o náklady nemá s kým podělit, vidí největší problém. Sdílení se sice netýká celého území České republiky, vynechány jsou Praha a Brno, i tak ale podle Bruselu pokrývá zhruba 85 procent obyvatelstva.

T-Mobile už podle svých slov s Komisí v dané věci úzce spolupracuje. Je přitom přesvědčen, že současná spolupráce s konkurencí hospodářskou soutěž ani inovace nijak neomezuje, ba naopak přináší výhody koncovým zákazníkům. A stejně hovoří i O2.

„Sdílení sítí je celoevropským trendem, což potvrzují úspěšná obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či Francii. Díky sdílení sítí je možné nabídnout lepší pokrytí a kvalitu sítě. Kromě pokrytí nejrychlejším internetem přináší tato spolupráce úspory, které umožňují další investice do nabízených služeb, a má také pozitivní dopad na životní prostředí. Společnost O2 si nicméně i nadále zachovává rozhodující síťovou infrastrukturu, která určuje kvalitu a podobu výsledné služby, a udržuje si samozřejmě i zcela nezávislou obchodní strategii,“ řekla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Po kud by však Komise dospěla k jinému názoru, může to české operátory hodně zabolet. Sankce totiž může dosáhnout až deseti procent ročního obratu, tedy konkrétně tří a více miliard korun, v závislosti na tom, jestli bude v případě O2 a CETIN brán jako základ obrat jedné, druhé či obou firem.

K tomu je pak třeba připočíst další miliardy na dobudování vlastních sítí, kdyby se ty sdílené musely roztrhnout.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...