Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Utiskují velcí čeští operátoři nejmenšího? Brusel si posvítí na O2 a T-Mobile

Vodafone (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodafone (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Sdílení sítí mezi telekomunikačními operátory T-Mobile a O2, respektive jeho sesterskou společností CETIN, které v Česku v minulosti vyvolávalo bouřlivé diskuse, se dostalo do hledáčku Evropské komise. Bruselští úředníci se nyní budou zabývat tím, jestli tato dohoda neporušuje pravidla hospodářské soutěže a nepoškozuje třetího hráče na trhu – nejmenší Vodafone.

Pokud by vyšetřování dospělo k názoru, že ano, hrozí oběma spolupracujícím firmám pokuta ve výši několika miliard korun.

Dohoda o sdílení sítí v praxi znamená, že firmy se spolu dělí o infrastrukturu či její část, například vysílací věže. To má za cíl zvýšit efektivitu služeb, například v podobě nižších nákladů na zavádění, a může také umožnit rozšíření sítí do doposud nepokrytých oblastí. V Evropě nejde o nic neobvyklého.

Podle stížnosti, kterou má Komise na stole, však nikde za hranicemi Česka není možné, aby sítě sdílely jednička a dvojka trhu.

„Za určitých okolností může sdílení sítí rovněž omezit hospodářskou soutěž na trhu. Dohoda mezi dvěma největšími operátory v České republice pokrývá celou oblast mobilních technologií a převážnou většinu území. Musíme zajistit, že nebude omezovat hospodářskou soutěž v oblasti infrastruktury ani inovaci,“ uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, která proslula tvrdým bojem proti nadnárodním korporacím jako Google, Apple, Microsoft a dalším, podezřelým ze zneužívání své moci.

Stěžoval si Vodafone

Stížnost Evropské komisi neposlal nikdo jiný než Vodafone. Nejmenší z tuzemské operátorské trojice si na podmínky podnikání v Česku stěžuje dlouhodobě a na Brusel se obrátil loni poté, co se nedovolal řešení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Rozhodnutí zahájit řízení s T-Mobilem a O2, které mezitím sítě předalo do správy nově vzniklé sesterské společnosti ze skupiny PPF s názvem CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura), proto firma přivítala.

SDÍLENÍ SÍTÍ

  • T-Mobile a O2jsou dva největší operátoři s přibližně třemi čtvrtinami českého trhu.
  • Spolupráce na sdílení sítí mezi O2/CETIN a T-Mobile byla zahájena v roce 2011 a od té doby se prohlubuje. V současné době pokrývá všechny generace mobilních technologií (tj. 2G, 3G a 4G).
  • Sdílení pokrývá celé území ČR s výjimkou Prahy a Brna. Zahrnuje ostatní města a všechny venkovské oblasti, což představuje přibližně 85 % obyvatelstva.
  • Délka antimonopolního šetření záleží na mnoha faktorech, včetně složitosti případu, míry, do jaké podnik s komisí spolupracuje, a na výkonu práv na obhajobu.

„Vodafone myšlenku sídlení sítí rozhodně podporuje, ale současně je přesvědčen, že specifická situace na českém trhu, především tržní postavení T-Mobilu a O2/CETIN a způsob sdílení jejich sítí v Česku, poškozuje konkurenci, zpomaluje inovace a může zvýšit ceny služeb pro zákazníky. Vodafone bude plně spolupracovat s Evropskou komisí, toto řízení je důležité pro budoucí rozvoj telekomunikačního trhu v České republice,“ uvedl Balesh Sharma, generální ředitel Vodafone Czech.

Spolupráce na sdílení sítí mezi O2/CETIN a T-Mobilem byla zahájena už v roce 2011 a od té doby se prohlubuje. V současnosti se týká všech generací mobilních technologií, od těch nejstarších až po nově budované sítě čtvrté generace pro vysokorychlostní mobilní internet. A zde právě Vodafone, který se o náklady nemá s kým podělit, vidí největší problém. Sdílení se sice netýká celého území České republiky, vynechány jsou Praha a Brno, i tak ale podle Bruselu pokrývá zhruba 85 procent obyvatelstva.

T-Mobile už podle svých slov s Komisí v dané věci úzce spolupracuje. Je přitom přesvědčen, že současná spolupráce s konkurencí hospodářskou soutěž ani inovace nijak neomezuje, ba naopak přináší výhody koncovým zákazníkům. A stejně hovoří i O2.

„Sdílení sítí je celoevropským trendem, což potvrzují úspěšná obdobná partnerství ve Velké Británii, Švédsku či Francii. Díky sdílení sítí je možné nabídnout lepší pokrytí a kvalitu sítě. Kromě pokrytí nejrychlejším internetem přináší tato spolupráce úspory, které umožňují další investice do nabízených služeb, a má také pozitivní dopad na životní prostředí. Společnost O2 si nicméně i nadále zachovává rozhodující síťovou infrastrukturu, která určuje kvalitu a podobu výsledné služby, a udržuje si samozřejmě i zcela nezávislou obchodní strategii,“ řekla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Po kud by však Komise dospěla k jinému názoru, může to české operátory hodně zabolet. Sankce totiž může dosáhnout až deseti procent ročního obratu, tedy konkrétně tří a více miliard korun, v závislosti na tom, jestli bude v případě O2 a CETIN brán jako základ obrat jedné, druhé či obou firem.

K tomu je pak třeba připočíst další miliardy na dobudování vlastních sítí, kdyby se ty sdílené musely roztrhnout.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.