16. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Utrácejte své peníze v chudých zemích, vyzval Bill Gates Norsko

Druhý nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Bill Gates | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhý nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Bill Gates | foto: Reuters

OSLO Filantrop a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates vyzval Norsko, aby prostřednictvím svého ropného fondu více utrácelo v chudých zemích. Norský fond má k dispozici zhruba 800 miliard USD (16,1 bilionu korun) a patří k největším investorům na světě.

Gates se svou manželkou Melindou vlastní nadaci, která ročně rozdělí kolem 37 miliard USD. Podle Gatese by Norsko mělo část peněz z fondu investovat do infrastruktury v subsaharské Africe a v Asii a kupovat podíly v malých podnicích, které pomáhají zmírňovat problémy v zemědělství a zdravotní problémy.

  • Norský ropný fond je největším státním investičním fondem na světě.
  • Ve fondu se shromažďují přebytky z prodeje ropy.
  • Fond funguje částečně jako dotační, utrácí ale pouze své výnosy.
  • Očekává se, že v tomto desetiletí bude ve fondu více než jeden bilion dolarů, což je obrovská částka pro zemi, která má 5,1 milionu obyvatel.
  • Již v současnosti fond vlastní 1,25 procenta všech akcií světa.

"Norsko je podle mnoha měřítek jednou z nejbohatších zemí světa a můžete si dovolit vzít část těchto peněz a pomoci lidem v jiných zemích," řekl Gates při své návštěvě Osla.

Pomoc v rozvojových zemích

Norsko nyní pracuje na kompletní revizi fondu, včetně jeho investiční strategie. Podle kritiků je fond nyní příliš velký a potřebuje změnit svoji investiční strategii, která se nyní zaměřuje na akcie, dluhopisy a reality. Mluví se i tom, že by mohl být rozdělen na několik specializovaných investičních nástrojů. Nová premiérka Erna Solbergová, která se ujala funkce minulý měsíc, po setkání s Gatesem řekla, že fond by v rámci změn mohl více investovat v rozvojových zemích.

Norsko letos na zahraniční pomoc v desítkách zemí vydá kolem pěti miliard USD. To z něj dělá jednoho z největších dárců v přepočtu na jednoho obyvatele. Občanské společnosti však často kritizují vládu, protože podle nich by mohla vzhledem k obrovskému bohatství být velkorysejší. Hrubý domácí produkt na hlavu v zemi činí zhruba 100.000 USD (přes dva miliony korun), napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!