Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Uvádět, odkud jsou potraviny? Nemožné, stěžují si řetězce

V supermarketu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V supermarketu (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Podle plánů ministerstva zemědělství by měly velké obchodní řetězce informovat zákazníky o původu prodávaných potravin. Podle obchodníků je ale takové nařízení protiústavní. Zákon totiž zemi původu nedefinuje. Změny podle řetězců znamenají další papírování a projevit by se mohlo i na cenách potravin.

Největší změna potravinového práva za 15 let. Tak prezentuje ministerstvo zemědělství velkou novelu zákona o potravinách, která minulý týden prošla vládou a nyní se jí budou zabývat poslanci.

Jaký názor na radikální změny mají ti, jichž se nová legislativa nejvíc dotkne? Německá síť diskontních prodejen Lidl komentovat návrh zákona nechce, je to prý předčasné. Oproti tomu nizozemská společnost Ahold, která v Česku provozuje hyper a supermarkety Albert, mluví rovnou o porušení ústavy a pravidel EU.

Pravidla u sousedů

Návrh ministerstva zemědělství už v listopadu zkritizoval Svaz obchodu a cestovního ruchu, který ho označil za protiústavní.

Podobná pravidla o zastoupení domácích potravinářských produktů na tržbách prodejců potravin s ročním obratem alespoň deset milionů eur už přitom platí od dubna na Slovensku.

Nevoli budí zejména požadavek na to, aby velké řetězce u vstupu do prodejen informovaly o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce a také oznamovat ministerstvu zemědělství údaje o pěti zemích, které mají nejvyšší podíl na tržbách získaných z prodeje potravin.

U balených výrobků totiž dodavatel nemá povinnost uvádět zemi původu, což informování zákazníků komplikuje. „Dle našeho názoru se jedná o protiústavní požadavek. Návrh nutí provozovatele maloobchodních prodejen, aby prozrazovali svá obchodní tajemství, která zahrnují také nákupní zdroje,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Ahold Judita Urbánková.

Na chybějící definici země původu u řady potravin poukazuje i řetězec Globus. „Určování země původu u takzvaných vícesložkových potravin by v praxi mohlo být velmi složité a mohlo by spíše vést k většímu matení spotřebitele,“ uvádí mluvčí firmy Pavla Hobíková s tím, že by toto nařízení znamenalo další administrativní zátěž.

Nové papírování by se podle obchodníků promítlo do nákladů a znamenalo by tak další zdražení potravin. Nové investice by si vynutily i změny v značení potravin u pultového prodeje.

Počítače u pultů s masem

V obchodech Globus už nyní najdete u sýrových pultů cedulky se základními informacemi o podílu sušiny, tuku a zemi původu v podobě vlaječky. „V současné době na těchto cedulkách prostor pro více informací není. V případě, že by byla novela schválena, bychom museli tisknout kompletně nové cedulky. U salátů a pomazánek by toto opatření rovněž znamenalo kompletní výměnu cedulek,“ vysvětluje Hobíková.

U masa vyřešil řetězec informování zákazníků formou dotykových displejů, na kterých zákazníci mohou dohledat složení baleného i nebaleného sortimentu, informace o výrobci, označení alergenů a například vhodnost pro bezlepkovou dietu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...