1. dubna 2009 9:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Už ani Němci neuvidí klipy na YouTube

YouTube | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy YouTube | foto: Reprofoto

HAMBURK Internetový server pro sdílení videa YouTube musel na svých německých stránkách www.youtube.de zablokovat uživatelům přístup k hudebním videím v německém jazyce. Důvodem je spor s autorským svazem GEMA. Svaz chce za jedno přehrání klipu eurocent, pro server jsou ale takové požadavky nepřijatelné.

Spor mezi YouTube a GEMA se týká částky, kterou by měl svaz obdržet za šíření hudebních videí na internetu. Nabídka hudebních nahrávek v německém jazyce se na YouTube objevila v listopadu 2007 po komplikovaném jednání o autorských právech s GEMA. Platnost této dohody ale skončila posledního března.

Svaz chtěl podle jeho mluvčí Bettiny Müllerova po YouTube za přehrání nahrávky jeden eurocent. Kromě toho požadovala vyšší transparentnost ve využívání repertoáru umělců, které zastupuje. Mluvčí firmy Google, která je mateřskou společností YouTube, Kay Oberbeck označil požadavky GEMA za zcela nepřijatelné a pro YouTube ztrátové. Cena jeden cent za přehrání klipu je podle něj pětkrát vyšší než v Británii.

Napětí mezi YouTube a hudebním průmyslem sílí. Na počátku března musela YouTube ze stejného důvodu jako v Německu zablokovat přístup ke všem hudebním klipům uživatelům v Británii. Předtím v prosinci zkrachovala jednání mezi YouTube a vydavatelstvím Warner Music, protože se nedohodly na platebních podmínkách. Tisíce videí ze stáje Warner pak musela YouTube z webu stáhnout.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?