Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Už jen policie a senioři, éra psacích strojů je nenávratně pryč

Ekonomika

  10:49
PRAHA - Éra mechanických psacích strojů, která se začala psát před 180 lety, skončila. Z trhu je vytlačily moderní počítače. Typický zvuk úhozů psacího stroje uslyšíte už jen na zapadlé policejní služebně, lékařské pohotovosti nebo u seniorů, kteří neumí ovládat počítače.

Psací stroj foto: Lidové noviny

Počítačové sestavy a notebooky jsou díky klesajícím cenám stále dostupnější a počítač v domácnosti používá už více než polovina Čechů. Naproti tomu zájem o psací stroje je podle obchodníků minimální. Zánik oboru neodvrátily ani elektronické varianty psacích strojů.

"Prodej psacích strojů prakticky skončil a obor je pomalu na umření," řekl Roman Koliškin, který provozuje internetový obchod www.psacistroje.cz.

Koliškin ročně v Česku prodá pouze několik kusů mechanických a elektronických psacích strojů. "Prodej je spíše udržovací, jelikož trh je naplněn. Nové stroje se většinou kupují pouze tehdy, když se někomu pokazí ten starý," podotkl.

Velké obchodní řetězce se spotřební elektronikou mechanické a elektronické psací stroje dávno nemají v nabídce. V Česku je prodává poslední hrstka menších obchodníků, přičemž na výběr je pouze několik málo typů těchto přístrojů. "V době PC již není rentabilní pro výrobce kancelářské techniky vyrábět nové modely psacích strojů," zdůvodnila omezenou nabídku na svých stránkách brněnská společnost PeKro, která se zaměřuje na prodej kancelářské a výpočetní techniky.

Nadepisování obálek a vyplňování formulářů
Typické úhozy mechanického psacího stroje lze totiž nyní slyšet už jen s notnou dávkou štěstí například na zapadlé policejní služebně, lékařské pohotovosti či z bytů seniorů, kteří nemají chuť se učit ovládat moderní počítač, na kterém je ovšem psaní textů mnohem jednodušší a rychlejší.

"Řada firem má ale psací stroj stále schovaný někde ve skříni a párkrát za rok jej vytáhnou například tehdy, když potřebují nadepsat obálky nebo vyplnit nějaké formuláře," upozornil Koliškin. Ani údržba psacích strojů tak podle něj není příliš výnosným podnikáním, jelikož zakázky jsou kvůli občasnému používání těchto přístrojů velmi sporadické.

Dříve opraváři psacích strojů nestíhali, dnes nemají práci
Před rokem 1989, kdy osobní počítač měl jen málokdo a hlavní tíha administrativní práce ležela na psacích strojích, přitom neměli prodejci a opraváři psacích strojů o práci nouzi a museli se prý hodně ohánět, aby zakázky zvládli včas dokončit. Čištění psacích strojů ve velké administrativní budově, která čítala až stovky kanceláří, jednomu technikovi podle Koliškina klidně zabralo i několik měsíců.

Ještě krátce po roce 1989 se podle něj například armáda rozhodla pro jednorázový nákup většího množství psacích strojů, ale zakázka už nebyla tak velká jako dříve. "Od doby, co se plošně zavedla PC, šel obor dolů.

Když si teď někdo náhodou koupí psací stroj, tak si vybere malý a přenosný, který použije jednou za čas, řekl Koliškin.

Koliškin ale nechce řemeslo pověsit na hřebík. "Práce s psacími stroji mě baví. Budu ale muset rozšířit záběr a něco nového v nabídce přidat, jelikož uživit se pouze psacími stroji je teď už opravdu složité. Řemeslo umírá, noví lidé se obor neučí a postupně dojde k umrtvení, jako je tomu u hodinářů a příbuzných oborů," podotkl Koliškin.

Jeho slova potvrzují údaje Českého statistického úřadu o dovozu psacích strojů do Česka. Zatímco ještě v roce 1999 roční hodnota importu tohoto zboží obnášela 46 milionů korun, tak loni činila jen necelé čtyři miliony korun.

Autoři: ,