3. dubna 2014 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Už žádné hlídání telefonů v cizině. V Evropě skončí roaming

Roaming - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roaming - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropský parlament odhlasoval zrušení poplatků za hlasový, textový a datový roaming. Europoslanci zároveň rozšířili spotřebitelská práva v souvislosti s internetovými službami. Poplatky za roaming se mají zrušit do Vánoc 2015. Nařízení budou nyní přezkoumávat jednotlivé členské státy.

"V roce 2010 jsem slíbila zrušení poplatků za roaming do konce roku 2015 a nyní nás od dosažení tohoto cíle dělí už jen jeden krok," uvedla komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová. Komise očekává, že závěrečná dohoda bude uzavřena do konce letošního roku.

Zrušení poplatků je součástí širšího plánu Evropské komise na vytvoření jednotného telekomunikačního trhu. Komise předložila návrh nařízení na vytvoření "propojeného kontinentu" v září 2013.

Kromě zrušení poplatků za roaming je součástí nového nařízení i zajištění otevřeného internetu pro všechny, zákaz blokování a znehodnocování obsahu, koordinace licencí pro bezdrátové širokopásmové připojení, zvýšení transparentnosti smluv o připojení pro zákazníky a usnadnění změny poskytovatele služeb.

ČTĚTE TAKÉ:

Návrh na zrušení roamingu zahrnuje také ustanovení o "rozumném použití", které má zajistit, aby uživatelé nemohli nová pravidla nepoctivě využívat. To by nastalo třeba v případě, že by si klient koupil telefon v Litvě s cílem používat ho v Británii. Tento způsob komunikace proto bude sledován a nadměrné používání tohoto druhu nebude povoleno.

V případě poskytování internetových služeb bude zakázaná diskriminace zákazníka kvůli jeho národnosti nebo bydlišti. Pro spotřebitele má být jednodušší změna smlouvy, pokud nebude se službou spokojen, a poskytovatelé služby budou mít zakázáno smlouvy zákazníkům automaticky prodlužovat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!