1. září 2013 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Už žádné pracovní hovory ve volném čase, dohodli se na úřadu v Berlíně

Mobilní telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Zaměstnancům německého ministerstva práce už by jejich nadřízení neměli volat ve volném čase nebo jim psát pracovní e-maily. Stojí to v nových pravidlech "dosažitelnosti", o kterých informoval web suddeutsche.de.

Mimo pracovní dobu nadřízení mohou takto "rušit" jen ve výjimečných případech. Zároveň by žádný ze zaměstnanců neměl být popotahován kvůli tomu, když si mimo pracovní dobu mobilní telefon vypne nebo si nevyzvedne zprávu.

Na opatření se shodlo vedení se zaměstnanci úřadu. Ministerstvo tak prý jde ve šlépějích velkých německých společností jako Volkswagen nebo Deutsche Telekom. Žádný zaměstnanec úřadu, který má k dispozici mobilní telefon nebo internetové připojení, je mimo individuální pracovní dobu nemusí používat, stojí podle webu v novém kodexu.

Žádné služební hovory na dovolené?

Pro mnoho pracovníků, kteří mohou pracovat pomocí mobilního telefonu a internetu odkudkoli, je velmi důležité vědět, "kdy mají být v dosahu a kdy ne. Tuto jasnost teď mají černé na bílém," uvedla podle webu deníku spolková ministryně práce Ursula von der Leyenová, která o vznik jasných pravidel používání služebních mobilů požádala před rokem.

Ve Volkswagenu se 30 minut po skončení pracovní doby podle webu už nepřeposílají e-maily. Telekom své zaměstnance vybízí k tomu, aby ve volném čase a na dovolené upustili od služebních hovorů. Omezení existují prý i ve společnostech Puma nebo v BMW.

Lidovky.cz, ČTK