15. července 2014 18:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Němečtí uzenáři uzavřeli klobásový kartel. Musí zaplatit 300 milionů eur

Párky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Párky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Bonn Pokutu přes 338 milionů eur (9,3 miliardy korun) v úterý udělil německý úřad na ochranu hospodářské soutěže 21 výrobcům uzenin a dalším představitelům tohoto odvětví, kteří se podle úřadu léta domlouvali na cenách šunky a klobás. Informuje o tom agentura DPA, podle které jde o jeden z nejtvrdších trestů, jaký kdy úřad chránící spotřebitele v Německu za kartel vyměřil.

Členové "klobásového kartelu" se údajně dlouhou dobu domlouvali na cenovém rozpětí u prodeje šunky a jednoho typu klobás, a tak na trhu udržovali vyšší ceny, uvedli zástupci antimonopolního úřadu. Jeho předseda dodal, že pokuta se zdá mimořádně vysoká, nicméně je přiměřená vzhledem k počtu hříšníků, délce trvání kartelu i miliardovému obratu v tomto odvětví.

Nejvyšší pokuty dostali nejsilnější hráči na trhu a jejich dceřiné společnosti. Antimonopolní úřad začal kartel vyšetřovat poté, co ho na něj upozornil anonymní informátor. Jedenáct firem s vyšetřovateli spolupracovalo a přiznalo se. Část potrestaných firem, z nichž některé spadají pod potravinářské koncerny jako je Nestlé či Bell, však obvinění z kartelu odmítá a chce se bránit právními kroky.

Svaz sdružující německé uzenáře spotřebitelům vzkázal, že oni následky kartelu ve svých peněženkách nepocítili, protože obchodní řetězce si od výrobců žádné ceny diktovat nenechají.

Lidovky.cz, ČTK

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na Lidovky.cz