Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Užít si poslední prázdniny? Absolventi by měli hledat práci hned po škole

Pracovní pohovor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní pohovor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Užít si poslední letní prázdniny se absolventům nemusí vyplatit. Práci by totiž měli začít aktivně hledat ihned po ukončení studia. Užít si bezstarostné letní radovánky může přijít draho, neboť nástup do zaměstnání by se mohl oddálit až na příští rok.

Pokud chce absolvent nastoupit do práce po prázdninách, neměl by hledání zaměstnání podcenit a vrhnout se na něj hned po ukončení studia. „Většina firem při výběru zaměstnanců provádí vícekolové výběrové řízení, které většinou trvá kolem dvou měsíců,“ řekl serveru Lidovky.cz Luboš Rejchrt z personální agentury Grafton.

Pracovní pohovor  (ilustrační foto)

Pracovní pohovor (ilustrační foto)

Máte vynikající kvalifikaci a zkušenosti, ale stydíte se? Je možné, že vás u pracovního pohovoru trumfne někdo jen kvůli tomu, že se chová jako narcis.

Více zde:

„Jestliže začne absolvent hledat po prázdninách, nástup do práce se může uskutečnit až po novém roce, protože v listopadu a prosinci většina firmě nové pracovníky nenabírá,“ míní Rejchrt.

Uplatnění najdou především mladí lidé, kteří už mají za sebou nějaké pracovní zkušenosti. „Obecně platí, že praxe získaná v průběhu studia otevírá více dveří k prvnímu zaměstnání po studiu, i když je jasné, že některé obory studia a zaměstnání jde jen těžko sloučit,“ dodává Rejchrt.

Značná část absolventů ale nikde v předpokládaném oboru nepracovala. „Vůbec žádnou pracovní zkušenost nemá zhruba necelá čtvrtina. Prokazatelnou praxi v oboru, který se vztahuje k zaměření jejich studia, případně ke hledané práci, má jen přibližně třetina mladých lidí,“ řekl Tomáš Dombrovský, analytik portálu Jobs.cz.

Praxe je pro většinu zaměstnavatelů podstatná. „Absolventy, kteří ji mají, preferuje bezmála 80 % firem,“ cituje průzkumy Dombrovský.

Zapomeňte na fotky v plavkách

I bez praxe ale existuje možnost zaujmout potencionálního zaměstnavatele. „Je vhodné vyzdvihnout třeba vzdělání. Velmi oceňované jsou také aktivity, kterým se absolventi věnují v rámci svého volného času. Patří mezi ně například zájmové skupiny, nevýdělečná činnost nebo účast na speciálních projektech,“ radí pracovní konzultantka Miroslava Břoušková.

K tomu, aby životopis v záplavě konkurence zaujal, může pomoc i příjemná fotografie. „V první řadě se uchazeč musí podívat, komu ty fotky posílá. Fotka by měla být umístěna nejlépe v levém nebo pravém rohu a v pasovém formátu. Pravidlem je, aby bylo člověku vidět do obličeje,“ líčí personalistka Barbora Limanová.

S fotkami se personalistům stávají ale i kuriózní situace. Někteří lidé si zaměstnavatele pletou třeba s módní agenturou. „Stává se, že přijdou třeba fotky ženy v plavkách ve formátu A4. Personalisté jsou z mé zkušenosti většinou ženy, tak je to moc neohromí,“ popisuje Limanová.

Absolventi by se měli v životopisech vyvarovat hlavně gramatických a stylistických chyb. Mezi nejhorší prohřešky pak platí, když uchazeč cíleně lže.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek, Pracovník plynárenské společnosti na Ukrajině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek, Pracovník plynárenské společnosti na Ukrajině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek, Pracovník plynárenské společnosti na Ukrajině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!