2. července 2011 19:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Aquile se našly nepřípustné bakterie

Voda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v balené neperlivé vodě Aquila koliformní bakterie, které jsou pro potraviny nepřípustné. Po kontrole u výrobce nařídila stáhnout vadnou šarži z trhu. Zda jde o bakterie nebezpečné lidskému zdraví, ukážou další testy.

"Vzhledem k datu minimální trvanlivosti do 20. května 2012 mohou mít spotřebitelé výrobek stále doma. SZPI nedoporučuje jeho konzumaci," řekl mluvčí inspekce Michal Spáčil. Zatím podle Spáčila musel výrobce, jímž jsou Karlovarské minerální vody, z trhu stáhnout 33.000 lahví.

VÍCE O NEBEZPEČNÝCH BAKTERIÍCH

Vadná šarže má číslo DMT 20.5.12. Produkt nese přesný název AQUILA AQUALINEA neperlivá, pramenitá voda.

Raději na testy
Vadný vzorek našli inspektoři SZPI při úřední kontrole v tržní síti. "V uvedené balené vodě byly smluvní laboratoří Eurofins CZ zjištěny koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli, které jsou pro tento typ výrobku nepřípustné," uvedl Spáčil.

Podobných bakterií existuje velké množství typů. Některé jsou pro člověka neškodné, jiné nebezpečné. Nový kmen Escherichie coli, který působí krvácivé průjmy, si letos v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých. SZPI podle Spáčila z opatrnosti poslala vzorek bakterií z vody Aquila do národní referenční laboratoře pro tuto nákazu.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz