Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V ArcelorMittal skončí 600 lidí, propouští i Panasonic

ArcelorMittal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ArcelorMittal | foto: Lidové noviny

OSTRAVA Hutní společnost ArcelorMittal Ostrava sníží počet svých zaměstnanců zhruba o 600, tedy o deset procent. Propouštět bude i výrobce elektroniky Panasonic, rozloučí se s 231 zaměstnanci závodu v Žatci.

ArcelorMittal, jeden z největších zaměstnavatelů na Ostravsku, nebude dávat výpovědi, ale nabídne lidem dobrovolný odchod s odstupným ve výši 11 až 24 platů. Snižování stavu se bude týkat všech závodů včetně dvou dceřiných firem. Důvodem je krize, která dopadla na ocelářský průmysl. 

Uvedl to ředitel AMO pro personalistiku a vnější vztahy Jan Rafaj.

Ředitel uvedl, že první signály recese vnímá AMO od začátku třetího čtvrtletí. "Do jisté míry se nám daří udržet objem výroby, nicméně ceny tak dramaticky spadly, že v současné době téměř na žádném ocelářském výrobku netvoříme zisk. Naopak tvoříme ztrátu a ta ztráta se propadá," řekl Rafaj.

Připomněl, že se v důsledku ekonomické krize méně staví. "Například naše ostravská ocel směřuje zejména do stavebnictví a některých konstrukcí.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě toho v posledních měsících také silně zavrávoral automobilový průmysl, který zásadním způsobem začal snižovat odběry, na což ocelářský trh musel reagovat," řekl Rafaj.

Zaměstnanci, kteří se rozhodnou pro dobrovolný odchod, si odnesou odstupné podle počtu odpracovaných let. Rafaj uvedl, že při maximální výši odstupného si zaměstnanec může odnést až 750.000 korun. Firma počítá s tím, že většina pracovníků odejde k 31. lednu.

V Žatci zůstane jen výroba LCD

Také výrobce elektroniky Panasonic omezí svoje aktivity v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Výrobu televizí přesouvá do mateřského závodu v Plzni a v Žatci propustí 231 zaměstnanců, píše dnešní Žatecký a lounský deník. V Žatci zůstane jen výroba LCD panelů.

Panasonic je v podstatě jediná vyrábějící firma v krajské průmyslové zóně, která stála 2,5 miliardy korun.

Panasonic vyráběl televize v Žatci od roku 2009, kdy převzal provozy končícího Hitachi a IPS Alpha, tedy dvou firem, které do zóny přišly jako první. Provoz měl rozdělený na dvě různé firmy, Panasonic LCD a Panasonic AVC Networks. První z nich zůstává, druhá stěhuje výrobu do Plzně. "Se zřetelem na nepříznivý vývoj ekonomické situace na evropských trzích přistoupila společnost k nutným opatřením, která mají zabránit negativním dopadům na hospodaření," citoval list Renatu Puldovou z Panasonic AVC.

Propouštění se podle Deníku dotkne 231 lidí, kterým firma nabídla pouze přesun do 100 kilometrů vzdálené továrny na plzeňských Borských polích.

Odbory se o tom dozvěděly ve středu. Panasonic tvrdí, že na výrobě LCD panelů bude dál pracovat 620 lidí, ještě před rokem ale Panasonic uváděl jako souhrnný počet zaměstnanců obou firem číslo 717. Žatecký závod prý na oplátku převzal z Malajsie export do Severní a Jižní Ameriky. V Žatci se vyrábí LCD panely s úhlopříčkou 80 až 94 centimetrů.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!