30. dubna 2010 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Austrálii zmizí z cigaret logo i značka. Nahradí je obrázky znetvoření

V Austrálii se budou prodávat cigarety s takovýmto obalem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Austrálii se budou prodávat cigarety s takovýmto obalem. | foto: ČTK

SYDNEY Tabákové firmy v Austrálii se bouří. Tamní vláda chce zavést jednotné obaly cigaret, a výrobci tak přijdou o možnost odlišit se značkou nebo logem od konkurence.

Austrálie to myslí s bojem proti kouření vážně. Místo dalšího omezování kouření na veřejnosti však chce zakročit proti obalům cigaret.

Vláda v Canbeře včera oznámila, že Austrálie jako první země na světě zakáže loga a značky na krabičkách. Rozhodnutí vyvolalo zuřivý odpor tabákového průmyslu.

Cigarety se budou podle návrhu nového zákona od roku 2012 pro dávat v jednoduchém standar dizovaném balení s výrazným grafickým varováním proti kouření. Název značky bude uveden drobným písmem.

Vláda zároveň se zveřejněním svého plánu zvedla spotřební daň na cigarety o čtvrtinu. Za krabičku třiceti cigaret tak Australané zaplatí v průměru o dva australské dolary (více než 35 korun) navíc. Zvýšené výnosy půjdou na zdravotní péči.

"Cigarety zabíjejí lidi," prohlásil premiér Nevin Rund. "Toto bude nejtvrdší režim pro balení cigaret na světě," dodal.

Celý článek najdete ve čtvrtek v deníku


Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.