Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V bitcoinech se mohou prát špinavé peníze, varuje úřad

Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Digitální měna Bitcoin – vizualizace. | foto: Shutterstock

LONDÝN Banky v Evropské unii by neměly nabízet zákazníkům účty v bitcoinech a dalších virtuálních měnách, dokud nevstoupí v platnost regulační ochranná opatření. Ve své studii to doporučuje Evropský bankovní úřad (EBA), který současně předložil návrh těchto opatření.

Evropská komise reagovala na sdělení úřadu ujištěním, že na této regulaci začne rychle pracovat.

  • Bitcoin je nejznámější ze zhruba 200 počítačově vytvořených měn. V oběhu je od roku 2009, jeho obliba postupně roste a stále více obchodníků umožňuje zákazníkům platit za zboží a služby touto měnou. Žádná země zatím ale nedala virtuální měně status zákonného platidla.
  • Na rozdíl od běžných měn nemají virtuální měny podporu centrálních bank ani vlád. Velká pozornost se na ně zaměřila zvláště po únorovém krachu burzy Mt. Gox, kdy se z účtů zákazníků ztratily bitcoiny v odhadované hodnotě 650 milionů USD (13,1 miliardy korun).

Návrhy úřadu EBA mají zmírnit rizika, která vznikají ze vzájemného působení systému virtuální měny a regulovaných finančních služeb. Studie úřadu poukázala na více než 70 rizik pro uživatele virtuální měny, účastníky trhu a finanční systém. Mezi nimi je praní špinavých peněz a další finanční kriminalita či používání virtuální měny na neregulovaných trzích.

Mezi novými pravidly je mimo jiné to, aby burzy s virtuální měnou měly vlastní kapitál. V případě, že by zkrachovaly, by tak existovaly prostředky, které by zmírnily ztráty klientů.

Je nutné mít jasná pravidla, tvrdí úřad

Úřad EBA je zvláště znepokojen tím, že nad měnou může získat kontrolu skupina takzvaných "minérů", kteří na základě složitého algoritmu "těží" nové jednotky měny. Minéři ale také potvrzují transakce s bitcoiny a úřad se obává, že tito lidé tak mají možnost transakce libovolně blokovat. Podle úřadu je proto nutné mít jasná pravidla, aby systém virtuální měny nemohl kdokoli z rozmaru měnit jen proto, že disponuje dostatečným počítačovým výkonem.

Starosti dělá úřadu i to, že minéři, plátci a příjemci mohou zůstat v anonymitě. Účastníkům trhu kvůli tomu nelze zaručit počítačovou bezpečnost ani to, že jejich transakce se vždy uskuteční. Podle EBA je nutné rovněž zajistit oddělené nakládání s penězi zákazníků a zřídit orgány, které budou za každou virtuální měnu zodpovědné.

Úřad EBA konstatoval, že celosvětový počet denních transakcí ve virtuálních měnách zatím nikdy nepřekonal 100.000. Srovnal to s téměř 300 miliony denních plateb běžnými penězi jen v Evropě.

Virtuální měna Bitcoin – vizualizace.

Žádný globální koordinovaný přístup k regulaci virtuálních měn zatím neexistuje, a plán úřadu EBA je tak vůbec prvním takovým návrhem. Bankovní regulátoři všech 28 členských zemí Evropské unie doporučení úřadu EBA podle agentury Reuters schválili.

V EU bude muset vypracovat oficiální návrh regulace virtuálních měn Evropská komise. Mluvčí komisaře pro finanční služby Michela Barniera uvedla, že komise se začne touto otázkou brzy zabývat. "Je naprosto nezbytné začít s řešením této věci rychle. Možnosti praní špinavých peněz a financování terorismu jsou zde příliš velké, než aby se daly ignorovat," řekla Barnierova mluvčí Chantal Hughesová.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...