8. listopadu 2018 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Británii budou karty mňoukat. V Česku přijde jen zpráva a pípnutí

Platební karty (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karty (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Jakýkoliv majitel kočky dosvědčí, že tento domácí mazlíček dokáže svého majitele zpražit jen samotným svým pohledem a dát mu jasně najevo svou přítomnost. Teď se britský technologický startup Anna, pokouší využití tohoto respektu k těmto domácím mazlíčkům. Pokaždé když majitel zaplatí s platební kartou této společnosti, tak ta „mňoukne“.

Anna, která se zabývá správou financí klientů primárně z řad malých a středních firem, nabízí aplikaci, kartu a podnikatelský účet. Právě při platbě kartou aplikace v telefonu zamňouká.

Společnost přitom s nápadem přišla po konzultaci se „zvířecí psycholožkou“ Ellenou Hinsonovou.

Mňoukání má přimět k zodpovědnosti

Podle společnosti má devadesát procent firem problémy se správným řízením svých financí. Nepříjemný zvířecí zvuk při každé platbě má pak majitele přinutit, aby si každou útratu pořádně promyslel. „Mňoukání je skvělý způsob komunikace – je krátké, pronikavé, ale ne rušivé, a zároveň nás okamžitě upozorní, že kočka něco potřebuje,“tvrdí Hinsonová.

Nejde rozhodně o nový koncept. S podobným, avšak méně elegantním řešením, přišla před časem i britská bank HSBC

Finanční dům přišel s „pošťuchovací“ službou v rámci bankovní aplikace. Ta klientům automaticky posílá zprávy například ve chvíli, kdy přečerpají peníze na svém bankovním účtu, či je upozorní, když se jejich spotřební návyky vychýlí oproti normálu.

Ostatně to, že bankovní aplikace posílají upozornění svým klientům o provedení platby, či změně na účtu, nabízí i většina tuzemských bank.

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz