15. srpna 2012 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Británii klesla nezaměstnanost. Pomohla i olympiáda

Ceremoniál ukončení olympijských her v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ceremoniál ukončení olympijských her v Londýně | foto: Reuters

LONDÝN Počet lidí bez práce ve Velké Británii v červenci klesl o zhruba 5900, zatímco ekonomové počítali s opačným vývojem a očekávali další nárůst nezaměstnaných. Statistický úřad sdělil, že ke zlepšení situaci na trhu práce částečně přispěly olympijské hry, díky nimž vznikla dočasná pracovní místa. Míra nezaměstnanosti se tak snížila z 8,1 na rovných osm procent.

Na britských ostrovech je tak nejméně nezaměstnaných za poslední téměř rok. V situaci, kdy je britská ekonomika v recesi a vyhlídky nejsou dobré, je to jedna z výjimečně lepších zpráv. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že bez práce bude dalších asi 6000 lidí.

Pokles míry nezaměstnanosti a naopak nárůst zaměstnanosti znamená určitou úlevu pro tamní vládu, která je pod značným tlakem, aby zlepšila stav ekonomiky. Na ni nepříznivě doléhá jednak dluhová krize v eurozóně, z části ale i dopady snižování výdajů. Ty mají vylepšit finanční profil země a přispět ke snížení zadlužení.

ČTĚTE TAKÉ:

Počet nezaměstnaných podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) v tříměsíčním průměru do konce června klesl asi o 46 000 na 2,564 milionu. U míry nezaměstnanosti ekonomové očekávali stagnaci na 8,1 procenta.

Statistický úřad sdělil, že pokles nezaměstnanosti je především odrazem příznivějších čísel v Londýně. Právě tam vznikla skoro polovina všech nově vytvořených pracovních míst v Británii.

ČTĚTE DÁLE:

Zaměstnanost v Británii se v tříměsíčním průměru do konce června zvýšila asi o 201 000 na 29,476 milionu. To je největší čtvrtletní nárůst od období květen až červenec 2010, a zároveň nejvyšší hodnota od období květen až červenec 2008.

Britská ekonomika je od konce loňského roku v recesi a přechodný impulz díky olympiádě jí podle analytiků situaci v dohledné době příliš zlepšit nepomůže. Centrální banka za celý rok nepočítá s žádným růstem a ekonomové se netají tím, že by ekonomika mohla pokračovat v poklesu.

Lidovky.cz, ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na Lidovky.cz