21. září 2009 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Brně končí výroba léků, Pliva-Lachema propustí stovky lidí

Léky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Brněnská farmaceutická firma Pliva-Lachema na konci roku ukončí provoz. Výroba léků tak v Brně zanikne. Firmě se podařilo najít kupce jen pro část závodu, která vyrábí diagnostická zařízení. Sdělil to dnes mluvčí mateřské skupiny Teva Pharmaceutical Pavel Košek. O práci přijdou stovky lidí.

Izraelská Teva koupila Plivu-Lachemu jako součást americké skupiny Barr Pharmaceuticals na sklonku minulého roku. Ponechat si ji ale nechtěla a usilovně pro ni hledala kupce.

"Kupce se podařilo najít pouze pro část Plivy-Lachemy, která od roku 2005 vyrábí diagnostická zařízení. Tato výroba proto bude pokračovat dál," řekl ČTK Košek. Více informací o propouštění a novém kupci firma zveřejní v dnešní tiskové zprávě.

Pliva-Lachema se zaměřuje především na výzkum, vývoj a výrobu generických léčiv (produktů, jimž vypršela patentová ochrana) pro nádorová onemocnění.

Stejné výrobní portfolio má i mateřská skupina Teva. Už letos v lednu proto Teva uzavřela vývojové oddělení Lachemy a propustila pětinu ze zhruba 650 zaměstnanců. Na konci května klesl počet zaměstnanců na současných zhruba 400.

ČTK