4. června 2014 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Bruselu začíná summit G7, dominantním tématem bude Ukrajina

Lídři skupiny G7 při jednání v nizozemském Haagu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídři skupiny G7 při jednání v nizozemském Haagu. | foto: Reuters

BRUSEL V Bruselu ve středu večer začíná jednání lídrů sedmi nejvyspělejších světových ekonomik. Schůzce G7 bude dominovat vývoj ukrajinské krize. Prezidenti a premiéři Spojených států, Británie, Japonska, Německa, Francie, Itálie a Kanady se spolu s vrcholnými představiteli Evropské unie ale mají zabývat také například problematikou vzájemného obchodu.

Vůbec první setkání G7 v Bruselu je náhradou za schůzku, která se měla konat ještě za účasti ruského prezidenta Vladimira Putina v jihoruském letovisku Soči. Toto jednání ale bylo zrušeno kvůli ruské anexi Krymu. Státníci G7 dali koncem března v Haagu najevo, že Moskva svým postupem nectí základní hodnoty, které skupina uznává.

Středeční rokování začne pracovní večeří. Právě při ní se má diskutovat o mezinárodní situaci. Unijní diplomaté očekávají, že lídři G7 vyjádří podporu novému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi, vyzvou Moskvu k přímému dialogu s Kyjevem a k větší angažovanosti při řešení situace na východě Ukrajiny. Připomenout by ale také mohli svou připravenost uplatnit v případě potřeby vůči Rusku ekonomické sankce.

ČTĚTE VÍCE

S Putinem se poté mnozí z účastníků nynější schůzky uvidí koncem týdne na oslavách výročí spojeneckého vylodění v Normandii za druhé světové války.

Summit budou společně řídit předseda Evropské komise José Barroso a předseda jednání členských zemí unie Herman Van Rompuy. Pokračovat bude ve čtvrtek dopoledne, mimo jiné diskusí o hospodářských tématech.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz