14. ledna 2013 16:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku a ve východní Evropě léta řádil špionský vir Rudý říjen

Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Škodlivý počítačový program Red October (Rudý říjen) v průběhu nejméně posledních pěti let vykonával špionáž v diplomatických, vládních a výzkumných organizacích ve východní Evropě včetně Česka.

Hlavním cílem útočníků byl sběr citlivých dokumentů obsahujících například tajné geopolitické informace, autorizační údaje pro tajné počítačové systémy a údaje z osobních mobilních zařízení a síťových zařízení. Tvrdí to antivirová firma Kaspersky Lab.

V říjnu 2012 začal její tým odborníků vyšetřovat sérii napadení počítačových sítí zacílených na mezinárodní diplomatické instituce. V rámci tohoto vyšetřování byla odhalena a analyzována rozsáhlá kybernetická špionážní síť. Podle analýzy Kaspersky Lab je virus Red October, či zkráceně Rocra, stále aktivní i v současnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle diplomatických a vládních organizací se útok zaměřuje i na výzkumné instituce, energetická a jaderná uskupení, obchodní subjekty či organizace působící v leteckém průmyslu. Informace potají odcizené z infikovaných sítí útočníci nezřídka využívali k získání přístupu do dalších systémů.

K řízení sítě infikovaných zařízení útočníci spustili více než 60 internetových domén a také několik serverů v různých zemích, přičemž většina byla umístěna v Německu a Rusku.

Kaspersky v minulosti objevila například škodlivý špionážní program Madi nebo Flame, který byl namířený proti Íránu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!