19. března 2009 21:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku budou další zásobníky plynu

Plynová zásobárna společnosti RWE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová zásobárna společnosti RWE | foto: Lidové noviny

BRUSEL Evropská unie na summitu v Bruselu schválila 35 milionů eur (asi miliardu korun) na vybudování dalších plynových zásobníků v Česku. Peníze jsou součástí návrhu, který má věnovat zhruba čtyři miliardy eur z unijního rozpočtu na nejrůznější energetické projekty v Evropské unii.

Další miliarda eur by měla směřovat na pomoc zemědělcům a rozvoj širokopásmového internetu v Evropě.

Schválení tohoto návrhu, který má být podle politiků rovněž součástí boje proti současnému hospodářskému útlumu, bylo považováno za jeden z nejsložitějších bodů vrcholné schůzky EU.

Dohodu komplikoval především plynovod Nabucco, u nějž Evropská komise navrhla, aby se unie zaručila na úvěry ve výši 200 milionů eur. Některé členské státy, především pak Německo, ale plynovod v návrhu nechtěly konkrétně jmenovat. Na nátlak celé řady dalších států nicméně Nabucco v závěrečném návrhu je.

EU nepočítá jen s finančními prostředky na projekty spojené s plynem. Další peníze by měly směřovat i na lepší propojení sítí s elektřinou či na projekty spojené s větrnou energií. Další stovky milionů eur ale mají dostat i projekty, které počítají s vybudováním zařízení u elektráren, jež umožní zachytávání a skladování emisí oxidu uhličitého.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?