5. září 2017 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku jsou tuny vaječných výrobků s jedovatou látkou. Varování přišlo z Německa

Vařená vejce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vařená vejce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Do Česka dorazilo několik tun vaječných výrobků kontaminovaných jedovatým insekticidem fipronil. Varování z Německa v úterý obdrželi čeští veterináři. Jméno firmy, která zásilku dostala, neuvedli.

„Státní veterinární správa aktuálně šetří informaci o příchodu několika šarží fipronilem kontaminovaných vaječných výrobků v celkovém množství několika tun určených pro zpracování do cukrářských a pekařských výrobků,“ řekl Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).

Podrobnosti nesdělil, veterináři nyní šetří, kde zásilky jsou, kolik zboží již bylo zpracováno a případně prodáno.

CO JE FIPRONIL

  • Jde o látku, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům.
  • Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé.
  • Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický.
  • Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Vejce kontaminovaná insekticidem fipronil byla podle agentury DPA odhalena ve 40 zemích světa, včetně 24 z 28 členských zemí Evropské unie. Z evropských supermarketů již byly staženy miliony těchto vajec.

Regulační úřady některých zemí však vyjádřily obavu, že mnoho kontaminovaných vajec se dostalo do potravinového řetězce, především prostřednictvím sušenek, koláčů a salátů.

V České republice se sice kontaminovaná vejce neobjevila, společnost Mondelez však v pondělí oznámila, že stáhla šest šarží svých Zlatých žloutkových věnečků z českého a slovenského trhu, protože by v nich mohl fipronil být. Na výsledky testů se čeká.

Mluvčí Evropské komise DPA potvrdil, že jedinými členskými zeměmi EU, které zatím skandál neovlivnil, jsou Litva, Portugalsko, Kypr a Chorvatsko. Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků v minulých týdnech několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách.

Úřady těchto zemí se vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz