15. března 2011 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku nevídaný větrný park dostal zelenou. Vyroste na Liberecku

Větrné elektrárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrné elektrárny | foto: Shutterstock

PRAHA Ministestvo životního prostředí odsouhlasilo jeden z největších větrných parků v Česku. Posouzením dopadů na životní prostředí prošel záměr firmy Eco Energy Hrádek, počítající s umístěním 13 vrtulí u Hrádku nad Nisou na Liberecku.

První informace o plánované výstavbě větrníků na česko-polském pomezí u Hrádku nad Nisou se objevily již před osmi lety. Investor zde chtěl původně umístit 16 elektráren, schválený počet je nakonec o tři menší. Záměr ještě musí projít stavebním řízením. 

V současnosti se v Česku nachází pouze jedno větší seskupení větrných elektráren. Celkem 21 takových zařízení je v provozu u Kryštofových Hamrů v Krušnohoří a vlastní je německá společnost ecoenerg.

Čtěte také

Co se týká krajinného rázu, nové větrné elektrárny na české straně hranic jej příliš "nezkazí." Desítky větrníků se již nyní nacházejí v okolí německé Žitavy a Görlitzu, další mají vyrůst v Polsku v okolí města Bogatynia. Zde se již desítky let nachází jedna z největších polských uhelných elektráren.

Hrádek nad Nisou

V Česku je takovýto projekt opravdu nevídaný. Existují totiž i kraje, které si větrné elektrárny na svém území nepřejí. Příkladem je kraj Jihomoravský, který zablokoval projekt pěti větrných elektráren u obce Rešice nedaleko jaderné elektrárny Dukovany.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.