Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku nevídaný větrný park dostal zelenou. Vyroste na Liberecku

Větrné elektrárny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrné elektrárny | foto: Shutterstock

PRAHA Ministestvo životního prostředí odsouhlasilo jeden z největších větrných parků v Česku. Posouzením dopadů na životní prostředí prošel záměr firmy Eco Energy Hrádek, počítající s umístěním 13 vrtulí u Hrádku nad Nisou na Liberecku.

První informace o plánované výstavbě větrníků na česko-polském pomezí u Hrádku nad Nisou se objevily již před osmi lety. Investor zde chtěl původně umístit 16 elektráren, schválený počet je nakonec o tři menší. Záměr ještě musí projít stavebním řízením. 

V současnosti se v Česku nachází pouze jedno větší seskupení větrných elektráren. Celkem 21 takových zařízení je v provozu u Kryštofových Hamrů v Krušnohoří a vlastní je německá společnost ecoenerg.

Čtěte také

Co se týká krajinného rázu, nové větrné elektrárny na české straně hranic jej příliš "nezkazí." Desítky větrníků se již nyní nacházejí v okolí německé Žitavy a Görlitzu, další mají vyrůst v Polsku v okolí města Bogatynia. Zde se již desítky let nachází jedna z největších polských uhelných elektráren.

Hrádek nad Nisou

V Česku je takovýto projekt opravdu nevídaný. Existují totiž i kraje, které si větrné elektrárny na svém území nepřejí. Příkladem je kraj Jihomoravský, který zablokoval projekt pěti větrných elektráren u obce Rešice nedaleko jaderné elektrárny Dukovany.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!