3. ledna 2011 10:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku poprvé vyrobilo více než milion aut, i přes výpadek v Kolíně

Zaměstnanci kolínské automobilky TPCA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci kolínské automobilky TPCA | foto: Lidové noviny

PRAHA Trojice velkých tuzemských automobilek loni podle zatím nepotvrzených údajů poprvé v historii překonala hranici milionu vyrobených aut. Do konce listopadu mladoboleslavská Škoda Auto, nošovický Hyundai a kolínská TPCA vyrobily 984.000 vozů.

Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes. Další výrazný růst však podle MfD lidé z oboru nepředpokládají. Výrobci nemají dostatečné rezervy v kapacitě a pro další výrazné rozšiřování výroby není v Česku ani dostatek kvalifikovaných lidí, píše deník.

Turci Česko předběhli

V celoevropském žebříčku největších výrobců aut si ale Češi za loňský rok pohoršili. Z páté pozice Českou republiku sesadilo Turecko.

Sdružení automobilového průmyslu (SAP) nemá ještě výsledky z výroby za celý rok kompletně spočítané, překročení milionové hranice je však jisté.

"Hranice milionu vyrobených osobních aut by měla padnout," potvrdil ředitel sdružení Antonín Šípek.

TCPA měla slabší rok
Na překročení milionové hranice se loni nejvýrazněji podílela Škoda Auto, která vyrobila nejvíce aut ve své historii. Jen do konce listopadu to bylo v Česku přes 530.000 vozů. Výrazně také pomohl náběh výroby v automobilce Hyundai, která se blíží hranici 200.000 vyrobených vozů. Slabší rok zaznamenala kolínská TPCA. Zájem o malé vozy začal s koncem šrotovného ochabovat a automobilka loni klesla s výrobou zhruba o deset procent.

Až budou sečtené přesné výsledky, Česko může mít za loňský rok i další primát: být zemí s nejvíce auty vyrobenými na jednoho obyvatele. "Pereme se o první místo se Slovinci, uvidíme, jak dopadnou čísla za rok 2010," řekl Mladé frontě Dnes Šípek.

Česko už nemá příliš prostoru, kam svůj milionový rekord navyšovat. "Myslím, že výroba může vzrůst ještě tak o deset procent, pak jsme už omezeni kapacitou," cituje list prezidenta SAP Martina Jahna.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ/ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč