Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku roste investiční žralok. Skupina okolo miliardáře Šlemra nevylučuje zájem o Prazdroj

Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo Pilsner Urquell v plechovce. | foto: Plzeňský Prazdroj

PRAHA O nové finanční skupině R2G nejspíš ještě uslyšíme. Sestavu točící se kolem jednoho z nejbohatších Čechů Oldřicha Šlemra nyní doplňuje další jméno. Spekuluje se, že by mohla mít chuť na koupi Plzeňského Prazdroje.

Zapamatujte si ta dvě písmena a jednu číslici mezi nimi: R2G. Právě se utvářející ryze česká finanční skupina pod tímto názvem sídlí na dohled od Pražského hradu v renesančním Martinickém paláci, který nedávno koupila. A tuzemský byznys od ní může očekávat ještě velké věci, vzhledem k desítkám miliard, kterými disponuje.

Společnost, která samu sebe označuje přídomkem „family office“ (doslovně rodinná kancelář), založil miliardář Oldřich Šlemr. Ten loni spolu s obchodním partnerem Tomášem Němcem prodal gumárenský holding CGS za ne uvěřitelných 31 miliard korun. R2G, která se už nyní může směle řadit mezi největší soukromé fondy v Česku, se hodlá soustředit na konzervativní nákup firem, a to hlavně v zahraničí.

Hvězdná sestava

OBCHOD ROKU 2015

  • Jména Tomáš Němec a Oldřich Šlemr nepatřila v českém byznysu mezi ta nejznámější. Oba podnikatelé v médiích prakticky nevystupovali a údajně je neznali ani jejich vlastní zaměstnanci.
  • Od konce loňského roku oba patří mezi nejbohatší Čechy.Z prodeje dvě desetiletí budovaného holdingu Česká gumárenská společnost (ČGS)získali od švédské společnosti Trelleborg 31,4 miliardy korun.
  • ČGS vyrostla v polovině 90. letkolem pražské pneumatikárny Mitas. K ní její vlastníci, tehdy kromě Němce a Šlemra ještě Jiří Marcín a Zbyněk Špaček a další dva spolumajitelé, přikupovali nejprve české firmy z oboru, Buzuluk či Rubenu. Okruh majitelů holdingu se v posledních letech zúžil už jen na Šlemra s Němcem.
  • Švédové získali od Němce se Šlemrem celkem 13 výrobních závodů ve Slovinsku, v Mexiku či ve Spojených státech. V nich byly úhrnné tržby za rok 2014 ve výši téměř 17 miliard korun při čistém zisku dvou miliard korun. Oba bývalí majitelé museli podepsat doložku, že už v gumárenství nebudou podnikat.

Šlemr v nově vznikající skupině není sám. Obklopil se týmem lidí, který zdobí známá jména z bankovních i právnických kruhů. K těm doposud známým nyní můžeme připočíst další. LN získaly ověřenou informaci, že partnerem R2G se má od ledna příštího roku stát Marek Škréta.

Ačkoliv pro veřejnost půjde o figuru takřka neznámou, ve světě privátního bankovnictví Škrétovo jméno rezonuje velmi silně. Posledních devět let strávil jako šéf banky UBS pro střední Evropu.

„Ano, je to pravda, skutečně tam nastupuje,“ potvrdil LN zdroj z okolí skupiny R2G, který si nepřál být jmenován. Škréta, který na zaslaný dotaz nezareagoval, tedy zřejmě doplní už tak působivou sestavu.

Tu tvoří například Daniel Heler, donedávna člen představenstva a šéf korporátního bankovnictví České spořitelny. I on patřil v bankovnictví mezi tuzemskou elitu. Dalším členem vedení R2G bude dle již zveřejněných informací Michal Smrek, byznysový právník a doposud partner kanceláře White & Case. Ta mimochodem se Šlemrovou skupinou bude spolupracovat i nadále. Smrek v minulosti asistoval u řady významných obchodů, včetně zmiňovaného prodeje ČGS.

Součástí týmu je i Jakub Dyba, syn exministra hospodářství Karla Dyby a především šéf poradenské společnosti Genesia.

Chuť na pivo?

Kde všude lze aktivitu nové finanční skupiny očekávat? Podle jí blízkého zdroje to bude hlavně mimo hranice Česka.

„Myslím, že na našem trhu se toho bude odehrávat minimum,“ tvrdí. Podobný záměr prezentoval i sám Šlemr v rozhovoru pro český magazín Forbes. Přesto se celkem živě spekuluje o možnosti, že by právě R2G mohla mít zájem koupit Plzeňský Prazdroj.

„Řeknu k tomu jediné. Pilsner Urquell je prvotřídní pivo. A potravinářství rozhodně nepatří mezi segmenty, kterým bychom se vyhýbali,“ citoval v červenci Šlemra magazín Forbes.

Prazdroj totiž bude pravděpodobně v brzké době na prodej poté, co se dva pivní giganti SAMMiller a AB InBev definitivně spojí. Kvůli antimonopolním zákonům se první z nich bude muset plzeňského pivovaru zbavit. Cena se dosud odhadovala na zhruba 60 miliard korun.

Jeden z nejbohatších Čechů údajně vložil do R2G vlastních 15 miliard korun, což i s případnými úvěry dělá ze společnosti výrazného hráče. Šlemr i jeho bývalý obchodní partner Tomáš Němec zůstávají většinou v ústraní a mnoho rozhovorů za svou kariéru neposkytli.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...