1. listopadu 2011 11:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku se bourá první panelák z estetických důvodů

Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smetanovo náměstí v Havlíčkově Brodě |

HAVLÍČKŮV BROD Bourání čtyřpodlažního panelového domu v Havlíčkově Brodě začne asi za dva týdny. Budovu s 18 byty na Smetanově náměstí dělníci postupně rozeberou. Podle radního Libora Honzárka se zřejmě bude bourat první panelový dům na Vysočině. Bude to prý možná i první panelák v zemi, který se odstraňuje čistě z urbanistických důvodů.

Části panelů budou sešrotovány a betonová drť se využije jako materiál na stavbách, řekl dnes novinářům Honzárek. Radnice nechává nyní již neobydlený panelák odstranit, protože kazí vzhled městského centra. Za demolici, která má skončit v polovině prosince, zaplatí 2,8 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Dům stojí blízko památného Havlíčkova domu. Zabírá místo mezi dvěma náměstími, historickým Havlíčkovým a Smetanovým, jemuž dominuje socialistická panelová zástavba. Poslední nájemníci se odstěhovali během léta, vybrat si mohli jiný městský byt.

Místo se zatravní

O demolici se postará firma ŽSD Modřany, která do města dopraví i recyklační linku. Smlouva mezi ní a radnicí by měla být podepsána v tomto týdnu. Pak se bude z domu odstraňovat vnitřní vybavení, včetně kuchyňských linek, oken a dveří. Bourat se panelák bude pomocí speciálního bagru, a to od střechy k základům. Panely se budou drtit na menší části a odvážet na okraj města k recyklaci.

Průběh prací se musí přizpůsobit lokalitě, v níž dům stojí. Jde o území, pod nímž se nacházejí sklepy. Okolní komunikace budou kvůli bourání uzavřeny od 14. listopadu.

Po odstranění domu mají dělníci na uvolněném místě udělat chodník navazující na uličku vedoucí z historického náměstí kolem Havlíčkova domu. Zbývající část bude zatím zatravněna. O jiném využití tohoto pozemku ještě radnice nerozhodla.

ČTK, Lidovky.cz