19. listopadu 2009 10:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku se moc neuplácí, říká průzkum. Na korupci se totiž nepřijde

Úplatek. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úplatek. Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř čtvrtina společností v České republice se stala v uplynulém roce obětí hospodářské kriminality. Nejčastěji se tuzemské firmy setkaly s krádeží, korupcí a uplácením. Vyplývá to z nejnovějšího celosvětového průzkumu společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) mezi 3000 společností z 54 zemí světa, včetně 83 předních společností z ČR.

Hospodářská kriminalita ovšem není v Česku tak častá jako v celosvětovém měřítku nebo v regionu střední a východní Evropy. Celosvětově se s hospodářskou kriminalitou v uplynulém roce setkalo 30 procent společností, v regionu to byla více než třetina firem.

"Vzhledem ke skutečnosti, že v České republice je více podvodů odhaleno shodou okolností než pomocí zavedení systémů, lze usuzovat, že mnoho podvodů zůstává nezjištěno," uvedla manažerka oddělení forenzních a vyšetřovacích služeb PwC Kateřina Halásek-Dosedělová.

Z průzkumu totiž vyplývá, že téměř třetina podvodů byla v Česku odhalena náhodou. Celosvětově přitom bylo náhodně odhaleno jen 13 procent podvodů. "Pro mne je to indikace, že že tuzemské firmy nemají dobře nastavené systémy kontrol," řekl partner PwC Jiří Moser.

Společnosti však zůstávají podle průzkumu optimistické. V 70 procentech případů považují za nepravděpodobné, že by se v příštích 12 měsících setkaly s hospodářskou kriminalitou.

Lidovky.cz, ČTK