13. prosince 2011 15:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku se nežije tak blaze. V EU zaostává

Česká republika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká republika | foto: Lidové noviny

BRUSEL Česko je spolu s Portugalskem v bohatosti, měřeném poměrem hrubého domácího produktu na počet obyvatel, ve 27členné Evropské unii na 18. až 19. místě. V individuální spotřebě, což je další z ukazatelů blahobytu, figuruje spolu se Slovenskem na 19. až 20.místě.

Údaje za rok 2010 dnes uvedl Evropský statistický úřad (Eurostat). Statistici bohatství poměřovali v takzvaných standardech kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měnová jednotka užívaná k mezinárodnímu srovnání. Do jisté míry se v ní totiž vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou měn jednotlivých států.

ČTĚTE TAKÉ:

Na ČR tak v roce 2010 připadlo 80 PPS, zatímco průměr EU činil 100 PPS. Z nových členských zemí, které EU rozšířily od roku 2004, byly před Českem Malta (83 PPS, 17. místo), Slovinsko (85 PPS, 16. místo) a Kypr (99 PPS, 14. místo).

Ze starých členských zemí za ČR naopak nefiguruje žádná - na stejném místě jako ČR je Portugalsko a dalším nejbližším státem v pořadí, je Řecko (90 PPS, 15. místo).

Lucembursko je nejbohatší, Bulharsko nejchudší

Obecně mezi státy EU panují obrovské rozdíly. Nejbohatší je Lucembursko (270 PPS, 1. místo). U něho se ale v těchto výsledcích odráží do značné míry to, že tam jezdí spousta lidí pracovat z okolních zemí. V Lucembursku tak přispívají v hospodářskému růstu, avšak nejsou zahrnuti při poměření množstvím lidí. Nejchudší jsou naopak Bulhaři (44 PPS, 27. místo).

Statistici ale paralelně s daty o HDP na hlavu zveřejnili i další statistiky týkající se aktuální individuální spotřeby na hlavu. Jde o zboží a služby, které jednotlivci spotřebovávají bez ohledu na to, zda ho zakoupily a platily domácnosti či vlády nebo nevládní organizace.

I v tomto případě mezi státy existují masivní rozdíly pohybující se od 42 procent unijního průměru v případě posledního Bulharska po 150 procent unijního průměru v nejbohatším Lucembursku. České republice v roce 2010 v tomto směru patřilo díky 71 procentům průměru EU 19. až 20. místo, o které se dělila se Slovenskem.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?