Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku se nežije tak blaze. V EU zaostává

Česká republika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká republika | foto: Lidové noviny

BRUSEL Česko je spolu s Portugalskem v bohatosti, měřeném poměrem hrubého domácího produktu na počet obyvatel, ve 27členné Evropské unii na 18. až 19. místě. V individuální spotřebě, což je další z ukazatelů blahobytu, figuruje spolu se Slovenskem na 19. až 20.místě.

Údaje za rok 2010 dnes uvedl Evropský statistický úřad (Eurostat). Statistici bohatství poměřovali v takzvaných standardech kupní síly (PPS), což je uměle vytvořená měnová jednotka užívaná k mezinárodnímu srovnání. Do jisté míry se v ní totiž vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou měn jednotlivých států.

ČTĚTE TAKÉ:

Na ČR tak v roce 2010 připadlo 80 PPS, zatímco průměr EU činil 100 PPS. Z nových členských zemí, které EU rozšířily od roku 2004, byly před Českem Malta (83 PPS, 17. místo), Slovinsko (85 PPS, 16. místo) a Kypr (99 PPS, 14. místo).

Ze starých členských zemí za ČR naopak nefiguruje žádná - na stejném místě jako ČR je Portugalsko a dalším nejbližším státem v pořadí, je Řecko (90 PPS, 15. místo).

Lucembursko je nejbohatší, Bulharsko nejchudší

Obecně mezi státy EU panují obrovské rozdíly. Nejbohatší je Lucembursko (270 PPS, 1. místo). U něho se ale v těchto výsledcích odráží do značné míry to, že tam jezdí spousta lidí pracovat z okolních zemí. V Lucembursku tak přispívají v hospodářskému růstu, avšak nejsou zahrnuti při poměření množstvím lidí. Nejchudší jsou naopak Bulhaři (44 PPS, 27. místo).

Statistici ale paralelně s daty o HDP na hlavu zveřejnili i další statistiky týkající se aktuální individuální spotřeby na hlavu. Jde o zboží a služby, které jednotlivci spotřebovávají bez ohledu na to, zda ho zakoupily a platily domácnosti či vlády nebo nevládní organizace.

I v tomto případě mezi státy existují masivní rozdíly pohybující se od 42 procent unijního průměru v případě posledního Bulharska po 150 procent unijního průměru v nejbohatším Lucembursku. České republice v roce 2010 v tomto směru patřilo díky 71 procentům průměru EU 19. až 20. místo, o které se dělila se Slovenskem.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...