25. ledna 2017 20:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

BYZNYS DNE: V Česku se uplácí jako na Kypru

Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo mezinárodní agentury Moody's Investors Service | foto: Reuters

PRAHA Postup šéfky krajní pravice Marine Le Penové do druhého kola francouzských prezidentských voleb by mohl ohrozit úvěrový rating Francie.

Uvedl to v úterý hlavní evropský analytik mezinárodní ratingové agentury Moody’s Investors Service Dietmar Hornung. Ta nyní hodnotí úvěrovou spolehlivost Francie známkou Aa2.

Analytik označil přímo za „jasnou věc“, že by postup předsedkyně Národní fronty přiměl agenturu ke zhoršení výhledu ratingu Francie ze stabilního na negativní. Vzhledem k tomu, jak se ratingové agentury „blýskly“ při finanční krizi, je neuvěřitelné, že si dovolí míchat se do politiky.

Česká republika si v celosvětovém žebříčku vnímání korupce pohoršila o deset míst a spolu s Kyprem a Maltou se umístila na 47. příčce. Vyplývá to ze zveřejněné úterní zprávy organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci v 176 zemích a územích světa. O první příčku se dělí Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončily další dvě severské země Finsko a Švédsko. Na opačné straně žebříčku skončilo Somálsko. Máme opravdu ještě co dohánět.

Americké akcie pokračovaly v růstu a Dow Jonesův index poprvé v historii překonal psychologicky důležitou hranici 20 tisíc bodů. Na nová maxima vystoupily také akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite. Akcie zažívají výrazný vzestup po listopadových prezidentských volbách, kvůli Trumpovým plánům na snižování daní a zvyšování investic.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROTECHNIK - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč