8. září 2009 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku se vyrobilo o desetinu piva méně, mohou za to i turisté

Podle pivovarníků se projevuje ekonomická krize, zejména poklesem vývozu i odlivem zahraničních turistů ze země. Konzumaci vychlazeného pěnivého moku prý příliš nesvědčí ani letošní proměnlivé počasí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle pivovarníků se projevuje ekonomická krize, zejména poklesem vývozu i odlivem zahraničních turistů ze země. Konzumaci vychlazeného pěnivého moku prý příliš nesvědčí ani letošní proměnlivé počasí. | foto: Shutterstock

PRAHA Pokles produkce tuzemských pivovarů z prvního pololetí pokračoval i v červenci. Podle předběžné statistiky se pivovarům v sedmém měsíci roku snížil výstav meziročně téměř o deset procent. Podle pivovarníků se projevuje ekonomická krize, zejména poklesem vývozu i odlivem zahraničních turistů ze země. Konzumaci vychlazeného pěnivého moku prý příliš nesvědčí ani letošní proměnlivé počasí.

Nižší produkci než loni měla v červenci přibližně polovina sledovaných výrobců, druhá polovina zaznamenala proti loňsku růst. Jednalo se však vesměs o menší regionální pivovary, jejichž podíl na celkovém výstavu není takový, aby propad celého odvětví zastavil. Lídrovi trhu Plzeňskému Prazdroji klesl výstav o více než 13 procent, pražskému Staropramenu téměř o osm procent, pivovarům ze skupiny Heineken přibližně o 11 procent, Budějovickému Budvaru o 1,2 procenta.

"Prodeje byly v červenci i srpnu dobré, a to i přes horší počasí, propad počtu turistů a převládající pochmurnou náladu kvůli krizi," uvedl mluvčí Prazdroje Jiří Mareček, podle nějž byl výsledek prodeje pro pivovar příznivější než výrobní ukazatele.

Téměř dvacetiprocentní pokles produkce hlásí uskupení moravských pivovarů PMS. "Do celkového prodeje našeho piva značek Zubr, Holba, Litovel se v letošním červenci negativně promítl pokles exportu," řekl obchodní ředitel skupiny Luděk Štěpán. "K obratu by mělo dojít v závěru roku, kdy červencový výpadek srovnají prodeje z nových exportních kontraktů," dodal s tím, že prodeje v tuzemsku společnosti poklesly jen o dvě procenta.

Malým pivovarům se naopak daří výborně

S probíhající globalizací českého pivovarnictví roste podíl největších skupin na trhu. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven z celkového loňského výstavu pivovarů v Česku ve výši 19,8 milionu hektolitrů vyrobila pětice největších producentů téměř 86,2 procenta.

Březnickému Pivovaru Herold se v červenci zvýšil proti loňskému roku výstav trojnásobně. Zatímco loni vyrobil 504 hektolitrů, letos 1562 hektolitrů. Úspěch ale slaví i humpolecký Rodinný pivovar Bernard, jemuž vzrostl výstav v červenci v meziročním srovnání o více než 21 procent. Podle spolumajitele pivovaru Stanislava Bernarda má na růstu produkce zásluhu především prodej nealkoholického lahvového piva, dobře se prodávala také letošní novinka, sladový nápoj s příchutí švestky.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz