Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku se začnou vyrábět disky Blu-ray, první v regionu

Blu-ray není jen na filmy. Na dvouvrstvý disk lze nahrát 50 gigabytů dat. Skoro šestkrát více než na dvouvrstvé běžné DVD.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blu-ray není jen na filmy. Na dvouvrstvý disk lze nahrát 50 gigabytů dat. Skoro šestkrát více než na dvouvrstvé běžné DVD. | foto: AFP

PRAHA/LODĚNICE Největší a první výrobce CD a DVD ve střední a východní Evropě GZ Digital Media se chystá na další primát. Do dvou let chce jako první v regionu zavést výrobu Blu-ray disků. Do zavedení nové technologie a rozšíření současné výroby firma během následujících třech let investuje více než čtvrt miliardy korun.

"Poptávka po Blu-ray nosičích v následujícím období výrazně poroste tak, jak si stále více lidí bude pořizovat nové typy přehrávačů," zdůvodnil rozhodnutí firmy Vladimír Modrý, ekonomický ředitel GZ Digital Media. Technologie na výrobu Blu-ray disků se ve firmě může začít zavádět již příští rok a na plný výkon by linka měla naběhnout nejpozději v lednu 2012.

Blu-ray disky by měly nahradit DVD jako hlavní nosič pro filmy ve vysokém rozlišení. Mají totiž mnohem větší kapacitu a vejde se na ně až 50 GB dat, tedy více než desetkrát tolik než na běžné jednovrstvé DVD.

Blu-Ray

Technologie Blu-ray je sice na světě již několik let, ale teprve nedávno se začala masověji prodávat. K tomu přispělo zejména uvedení hrací konzole PlayStation 3, která přehrává i Blu-ray disky. Díky tomu se Blu-ray stal vítězem boje o nový formát disků. V únoru 2008 oznámila japonská firma Toshiba, která stála za konkurenčním formátem HD DVD, že končí podporu tohoto disku a přechází na Blu-ray.

Kromě zavedení nové výroby začala loděnická firma již letos v létě rozšiřovat i stávající výrobu DVD. Poté se společnost zaměří na další rozvoj polygrafické výroby. GZ Digital Media chce nakoupit modernější a úspornější stroje. "Vůbec největší část investice půjde do rozvoje polygrafické výroby a kompletace našich produktů," řekl Modrý.

Vdnešní době totiž zákazníci požadují nejen výrobu nosičů, ale rozhodujícím faktorem pro ně je komplexnost nabízených služeb. Pro udržení stávajících a získání nových zákazníků je tak stále důležitější i schopnost dodat a zkompletovat k diskům i obal, příbal, manuál či brožuru.

"Toto je pro klienty stále důležitější. Proto jsme se na rozvoj těchto služeb zaměřili již v nedávné minulosti a myslíme si, že je to správný trend," řekl Modrý. Podle něj správnost tohoto rozhodnutí dokazují i výsledky letošního roku. Ty se totiž i přes hospodářskou krizi zatím drží na úrovni loňských, rekordních výsledků.

"Někteří stávající zákazníci kvůli krizi sice omezili své objednávky, ale díky našim polygrafickým a kompletačním službám se nám podařilo získat nové zákazníky," řekl Modrý. V roce 2008 GZ Digital Media dosáhla obratu 1,5 miliardy korun a vylisovala více než 100 milionů nosičů.

Díky více než čtvrtmiliardové investici firma vytvoří na třicet nových pracovních míst. Celou sumu určenou na rozvoj společnost investuje ze svých úspor a úvěrů během následujících třech let. Poté může pět let čerpat státní pobídku ve formě zhruba 30procentní slevy na dani.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.