Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku vynalezli nejodolnější disk na světě, vydrží 160 let

Data Tresor Disk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Data Tresor Disk | foto: www.fotografovani.cz / Martin Hájek

PRAHA Češi se mají zase čím pochlubit, vynalezli a patentovali si nejodolnější médium na světě. S vynálezem přišla firma Northern Star a pojmenovala ho Data Tresor Disk. Životnost by měl mít 160 let a odolá prý větru, dešti i přímému slunci.

Inspiraci vynálezci našli až v dobách Mezopotámie. Keramické destičky, které se z té doby našly, se dochovaly tisíce let až dodnes. Na svém vynálezu proto vyměnili organické látky za anorganické kovy. Data se tedy na disk doslova vyryjí a zůstanou zapsaná navždy.

"Odstranili jsme tak největší slabinu standardních optických nosičů, kterou je právě organická záznamová vrstva a degradující odrazná vrstva," řekla serveru Lidovky.cz manažerka firmy Heda Polívková. 

Data Tresor Disk

DTD nosič má sloužit jako dlouhodobý bezpečný uchovatel dat, který minimálně 160 let odolá jakémukoli rozmaru či nepozornosti svého majitele. Nespornou výhodou je, že při zachování některých doporučení na něho lze užít téměř jakoukoli vypalovačku.

Jak technologie funguje?

DTD má spodní a vrchní disk z polykarbonátu, tím ovšem končí podobnost s běžnými nosiči. Pod nimi je tenká ochranná vrstva a uprostřed to hlavní - záznamová keramicko-kovová vrstva.

Spodní i vrchní disk putují výrobní linkou od začátku společně. Z lisu projdou zchlazení na pokojovou teplotu a po nanesení ochranný vrstev směřují do komor s vysokým vakuem.

Tam probíhá klíčová operace – nanesení jen několik nanometrů tlusté keramicko-kovové záznamové vrstvy pomocí plazmatického naprašování v devíti různých komorách.

Data Tresor Disk

Disky by během zmiňovaných 160 let měly odolat světlu, UV záření, vlhku, vysokým teplotám, magnetismu i radiaci. Déle prý podle výrobce vydrží jen mezopotámské destičky. Výrobci navíc už připravují další verzi disků z odolného skla, které nahradí slabý článek plastu, čímž se životnost zaznamenaných dat ještě znásobí.

Jak se testuje 160 let?

K otestování životnosti média se používá akcelerační test. Není samozřejmě možné, aby se vynález na 160 let někam uložil a teprve potom měl garanci, že vydrží.

"Test probíhá ve speciální komoře, kde je médium vystaveno extrémním teplotám, povětrnostním podmínkám, vlhku i slunečnímu záření," řekla Lidovkám.cz Heda Polívková z firmy Northern Star. Z výsledků zjištěných při těchto extrémních podmínkách se následně extrapoluje výsledek, jak dlouho by médium vydrželo při standardních podmínkách a teplotě 25 stupňů Celsia.

Data Tresor Disk

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...