14. dubna 2011 10:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku vzniká unikátní bunda z nanovláken

Nanotechnologie se používají i v textilním průmyslu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nanotechnologie se používají i v textilním průmyslu | foto: Reprofoto

LIBEREC Liberecký výrobce sportovního oblečení Direct Alpine testuje materiál na bundu s nanovlákennou membránou. Bunda je stejně jako oblečení s běžně používanými membránami nepromokavá zvenku, zevnitř ale propustí dvakrát více odpařeného potu.

Na trhu by se měla objevit už v příští sezoně, řekl mluvčí společnosti Tomáš Fridrich.

Jak funguje funkční prádlo?

V současnosti jsou nejrozšířenější dva typy membrán - mikroporézní a difuzní.

U mikroporézních (Goretex, Dermizax, Windstopper) může vlhkost zevnitř látky pronikat malými trhlinkami - mikropóry, pracuje na principu rozdílu teplot a tlaků.

Druhým typem jsou difuzní (Gelanots, Sympatex), kde větší aktivita člověka v oblečení zvyšuje prodyšnost.

Nanotechnologie se už v textilním průmyslu běžně používají pro povrchovou úpravu látek. Většinou jde o vodoodpudivé či antibakteriální úpravy používané u outdoorového oblečení. Přímo nanovlákennou textilii ale zatím v Česku žádný jiný výrobce nepoužil.

Ochrana proti dešti a vodě je standardem kvalitního membránového oblečení, stále větší roli ale hrají další parametry - především právě prostupnost vodních par, která je důležitá pro pocit komfortu nositele. Mezi vlákny membrány je mnoho skulinek, kudy mohou molekuly vodních par volně odcházet.

Nanovlákenná membrána je podstatně účinnější než membrány mikroporézní, protože má mnohem víc skulinek, kudy mohou páry procházet. "Obě membrány mají stejně velké otvory pro transport vodních par, nanovlákennou membránu ale můžeme přirovnat k cedníku, kdežto ta mikroporézní je jen hrnec s několika dírami," vysvětlil rozdíl mezi oběma materiály jednatel a vedoucí vývoje Direct Alpine Radek Nováček. Na nové kolekci s nanovlákennou membránou podle něj pracovala firma čtyři měsíce.

Co jsou nanovlákna?

Nanovlákenné materiály mají vlákna jemnější než lidský vlas, podle odborníků je to materiál třetího tisíciletí. Technická univerzita v Liberci stála u zrodu technologie, která je schopna vyrábět nanovlákenné textilie v průmyslovém měřítku. Právě s univerzitou spolupracuje i výrobce sportovního oblečení při vývoji a testování nových produktů.

U nové bundy využije především poznatků Anny Papežové, která se využití nanovlákenné membrány v oblečení věnuje ve své bakalářské práci. Direct Alpine ale podle Nováčka spolupracuje s univerzitou a jejími studenty pravidelně a jejich zjištění využívá v praxi při výběru nových materiálů.

Liberecký výrobce sportovního oblečení Direct Alpine vznikl v roce 2005 a specializuje se na outdoorové oblečení. Malá firma zaměstnává jen 14 vlastních pracovníků, šití zadává externím dodavatelům převážně z Česka.

Loni jí kvůli krizi klesly tržby zhruba o 17 procent na 60 milionů korun, letošní rok už by ale podle Nováčka měl být lepší. Roste především zájem zahraničních odběratelů. Firma vyváží na Slovensko, do Švýcarska, Německa, Itálie. V letošním roce by měl objem exportu překročit 40 procent tržeb.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...